Tomaszowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt od lat jest przepełnione, a warunki pozostawiają wiele do życzenia. Kiedy rozpocznie się budowa nowego obiektu dla psów i kotów i czy latem tych porzucanych jest więcej?
Mieszczące się przy ul. Kępa schronisko dla bezdomnych zwierząt pochodzi z lat 70. XX wieku. Nie spełnia nie tylko aktualnych standardów, ale i wymogów wynikających z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 29 stycznia 2023 roku. Nadal jest tam jednak dużo niechcianych zwierząt, zwłaszcza psów, ale też kotów. A okres wakacyjny niestety "sprzyja" ich porzucaniu. Nadal, i to oczywiście w całej Polsce, jest dużo przypadków zostawiania zwierząt np. w lasach, przy drogach, bo ludzie nie mają co z nimi zrobić, jadąc na wakacje lub w ogóle (choć hotele dla psów funkcjonują i zawsze są jakieś humanitarne, a nie bestialskie rozwiązania).
W sieci, na tomaszowskich stronach, co rusz pojawiają się informacje, posty i zdjęcia porzuconych kociąt, psów, a także, jak ostatnio, szczeniąt. Można powiedzieć, że dużo się zmienia w społeczeństwie i ludzie na takie akty reagują. Na szczęście dane z tomaszowskiego schroniska nie potwierdzają, aby takich porzuceń przybywało tego lata.
– W mijającym już okresie wakacyjnym nie odnotowaliśmy w Tomaszowie zwiększonej ilości porzuceń. Dochodziło jedynie do jednostkowych przypadków – twierdzi Jakub Zięba z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Dowiedziałam się od niego, że obecnie w tomaszowskim schronisku przebywa 151 psów oraz 54 koty. – Dzięki zaangażowaniu Fundacji Amicus Canis, Stowarzyszenia Tropimy Dom, Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt "Arkadia" oraz wszystkich wolontariuszy udało się w bieżącym roku znaleźć domy dla wielu podopiecznych naszego schroniska. Liczba adopcji jest szczególnie widoczna w przypadku psów, których jeszcze w styczniu 2024 r. było 194. Teraz jest więc o 40 mniej – informuje J. Zięba.
- Można (a nawet trzeba) kastrować
Poza tym w Tomaszowie cały czas realizowany jest program darmowej kastracji oraz czipowania psów i kotów. – W 2024 r. w ramach akcji bezpłatnej kastracji i czipowania wykastrowano 214 suk, 89 psów, 197 kotek, 88 kotów oraz zaczipowano 502 psy i koty właścicielskie. Ponadto wykastrowano i zaczipowano 108 kotów wolno żyjących – mówi Joanna Budny, rzecznika prasowa UM. – Kastracja zwierząt jest najskuteczniejszą metodą unikania niekontrolowanej rozrodczości zwierząt, a co za tym idzie, jedną z głównych metod zapobiegania ich bezdomności. Natomiast dzięki akcji czipowania możliwe jest szybkie odnajdywanie właścicieli zagubionych zwierząt – tłumaczy.
- Nowe kontenery i miejsce dla szczeniąt
Pomimo że ogólnie warunki nie są w schronisku takie, jak powinny być, w ostatnim czasie trochę się poprawiło. W drugim kwartale tego roku zostały dostarczone do schroniska w pełni wyposażone kontenery: biurowy i socjalny. Zakup został zrealizowany dzięki środkom Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. W poprzednich pomieszczeniach biurowo-socjalnych wygospodarowano dodatkową przestrzeń do stworzenia szczeniakarni oraz powiększenia zakresu funkcjonowania gabinetu weterynaryjnego. Kontenery będzie można wykorzystywać również w nowym schronisku jako magazyny.
– Obecnie zostało rozpoczęte postępowanie przetargowe dotyczące zakupu nowego samochodu wyposażonego w przygotowaną do przewozu zwierząt specjalistyczną przestrzeń ładunkową – mówi Jakub Zięba. Będzie tam dodatkowa klimatyzacja, niezależne od pracy silnika ogrzewanie, klatki do przewozu zwierząt z systemem ich szybkiego montażu, system uchwytów i schowków do przewozu sprzętu do obsługi zwierząt oraz w pełni wodoodporne ściany i podłoga ułatwiające utrzymanie czystości. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszone postępowanie dotyczące wyposażenia gabinetu weterynaryjnego oraz szpitalnego. – Potrzeby w tym zakresie są na bieżąco konsultowane z lekarzem weterynarii oraz technikiem weterynarii – zapewnia J. Zięba.
- Nowy obiekt coraz bliżej
A co z nowym schroniskiem, które ma powstać przy ul. Wapiennej? Miasto rozstrzygnęło przetarg na jego budowę. Inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj–buduj. Firmy, które zgłosiły w przetargu chęć wykonania tego zadania, to przedsiębiorstwa tomaszowskie: Zakład Ogólnobudowlany OGBUD S.C. (zaproponował cenę 15 mln 744 tys. zł), Pasja Sp. z o.o. (z ofertą za 16 mln 696 tys. zł) oraz Artom Budownictwo Sp. z o.o. (17 mln 412 tys. 820 zł). Wybrana została pierwsza (z najniższą kwotą). Środki na budowę są już zabezpieczone w tegorocznym budżecie. Prace nad nowym schroniskiem mają ruszyć w tym roku i zakończyć się w 2025.
J.D.