Są w Tomaszowie miejsca, gdzie można zobaczyć potężne drzewa, w większości dęby, mające status Pomników Przyrody, o czym świadczą tabliczki z białym orłem na zielonym tle i napisem Pomnik Przyrody.
Najbardziej znane to te rosnące po obu stronach ul. POW, obok urzędu miasta i muzeum. Mniej znane rosną przy ul. Zawadzkiej, na terenie po dawnych kurnikach zakładów drobiarskich. Sam ten teren ma ciekawą historię. Do końca II wojny światowej była to część folwarku - majątku ziemskiego, należącego do Filipa Kruga (potocznie nazywanego Krychem). Należała do niego połać ziemi pomiędzy ul. Warszawską a Elizy Orzeszkowej, na środku której była cegielnia. Obecnie jest tam położone osiedle Niebrów. Teren po wojnie został upaństwowiony i skomunalizowany na rzecz miasta. Przy ul. Zawadzkiej stał dworek F. Kruga otoczony parkiem. Po 1945 r. dworek przystosowano do celów mieszkalnych dla nauczycieli tomaszowskich szkół. Później w przebudowanym budynku znalazły się biura zakładów drobiarskich i sklep firmowy. Następnie zakłady drobiarskie "poszły na swoje" przy końcu ul. Warszawskiej, a teren obok dawnego dworku sprywatyzowano i rozebrano stojące tam kurniki.
Wracając do dębów - można się tam doliczyć ośmiu dorodnych egzemplarzy, z których dwa mają status Pomników Przyrody. Niestety najpotężniejszy z nich rośnie tuż za dawnym dworkiem (kolejny raz przebudowanym), na ogrodzonym siatką parkingu należącym do prywatnego właściciela, który w dworku ma biura. Dąb ten nie ma statusu Pomnika Przyrody. Inny rośnie po drugiej stronie ul. Zawadzkiej za Biedronką. Dwa z tych dębów, w tym jeden z tabliczką, mają obłamane konary i wymagają pielęgnacji. Zawiadomiłem odpowiednie służby w Urzędzie Miasta, które sprawują w imieniu Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody opiekę nad drzewami. Moje uwagi przyjęto w UM, dokonano lustracji, która potwierdziła moje spostrzeżenia. Teraz zostaną wdrożone procedury, m.in. rozmowy z właścicielem terenu aby służby miejskie mogły przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne. Będziemy tę sprawę monitorowali.
Jest jeszcze jedna informacja o dorodnych dębach rosnących w granicach miasta, z których nie wszystkie mają status Pomników Przyrody (prawem chronionych). Należy więc wszcząć postępowanie, aby objąć je opieką. Do UM trafi niebawem fotograficzna inwentaryzacja tych obiektów.
JaPa