Piątek, 18 października 2024, Imieniny: Hanny, Klementyny, Łukasza

zuzanna mW końcu sierpnia w stolicy Węgier odbyły się mistrzostwa świata dzieci, kadetów i juniorów w kickboxingu. Reprezentanci Polski startowali w nich bardzo udanie. Wywalczyli aż 92 medale. Duży udział w tym dorobku ma dwoje tomaszowian z różnych klubów. Zuzanna Szczepanik sięgnęła po tytuł mistrzowski, a Oskar Olejnik stanął na najniższym stopniu podium.

WAKO Children, Cadets and Junior World Championships odbywały się w Budapeszcie od 24 sierpnia do 1 września. Blisko tysiąc zawodników rywalizowało we wszystkich odmianach kickboxingu. W reprezentacji Polski znalazło się troje tomaszowian.

Zuzanna Szczepanik pojechała na Węgry w roli faworytki, bo zajmowała pierwsze miejsce w rankingu juniorek starszych WAKO. 18-letnia tomaszowianka, reprezentująca Rawski Klub Karate Kyokushin, i tym razem stanęła na wysokości zadania. W kategorii Low Kick pewnie wygrała wszystkie walki i zdobyła złoty medal.

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Maz. trenuje w Rawie Mazowieckiej pod kierunkiem senseia Marcina Kopczyńskiego, bo przed kilku laty w naszym mieście nie było klubu karate ani kickboxingu. Powstał wtedy u nas oddział RKKK. Do czasu pandemii tomaszowska sekcja działała samodzielnie, ale gdy przyszła zaraza, jej działalność została zawieszona.

Tomaszowska fighterka ten rok ma bardzo udany. W lutym wygrała zawody Warszawska Granda K1. W marcu odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski w formule Full Contact i Zuzanna potwierdziła swoje doskonałe przygotowanie, zdobywając złoty medal. Następnie sięgnęła pewnie po tytuł mistrzyni Polski w formule K1, a w maju obroniła tytuł mistrzowski w kategorii Low Kick. Po tych sukcesach kolejny raz została powołana do kadry Polski i reprezentuje biało-czerwone w najważniejszych zawodach międzynarodowych. Teraz po mocnych walkach nasza zawodniczka wraca z Węgier z tytułem mistrzyni świata, a tym samym zapisuje się złotymi zgłoskami na kartach historii WAKO International Organization oraz Polskiego Związku Kickboxingu.

To były najważniejsze zawody w karierze naszej karateczki. Zuza poświęciła wakacje, by podnieść kondycję, umiejętności i walczyć o najwyższy tytuł w swojej specjalności.  Tym wielkim sukcesem kończy rywalizację w kategorii juniorek.

W budapesztańskich mistrzostwach startował jeszcze jeden przedstawiciel Rawskiego Klubu Karate Kyokushin. 15-letni tomaszowianin Marcel Pietraszek, mistrz Polski kadetów starszych w formule Light Contact, tym razem jednak przepadł w eliminacjach i zajął 17 miejsce.

***

O sukcesie w Budapeszcie może też mówić trener Bartosz Rusiecki, założyciel Tomaszowskiego Klubu Sportów Walki. Działający niespełna 2 lata klub z siedzibą przy ul. Grunwaldzkiej 6 dochował się mistrza Polski, reprezentanta naszego kraju i medalisty mistrzostw świata.

Oskar Olejnik, który w kwietniu  został najlepszym juniorem młodszym Polski w kat. K-1 Rules,  tym razem zdobył brązowy medal. W półfinale przegrał z Kazachem, który później zdobył tytuł mistrzowski.

16-letni Oskar obecnie uczy się w klasie wojskowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Tomaszowie (popularny mechanik).

Polacy na Węgrzech zdobyli 92 medale, w tym 17 złotych, 20 srebrnych i 55 brązowych. W klasyfikacji końcowej reprezentacja Polskiego Związku Kickboxingu uplasowała się na czwartym miejscu za Wielką Brytanią, gospodarzami i Kazachstanem. Fot. FB Zuzanna Szczepanik