14 października w sali widowiskowej nowego budynku administracyjnego w Rzeczycy odbył się I Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych - Rzeczyca 2023.
Wydarzenie, które rozpoczęło się o godz. 11.00, prowadził Paweł Rydz, dyrektor GOK-u w Rzeczycy. Otworzył je występ aktywnie promującej gm. Rzeczyca Kapeli Bobrowanie. Kapela na co dzień w pięknym stylu odtwarza brzmienia dawnych melodii i przyśpiewek za pomocą "żywych instrumentów" (skrzypiec, bębna, akordeonu). Niewątpliwie ich gra wprawia wielu odbiorców w zadumę i działa na wyobraźnię - przywołując czasy dzieciństwa i często nieżyjących już przodków...
Ku pozytywnemu zaskoczeniu organizatorów do konkursu zgłosiło się aż 18 zespołów śpiewaczych i siedem kapel z różnych regionów Polski. Wśród konkurujących kapel znalazły się kapele: Romana Wojciechowskiego, Rodziny Bińków z Opoczna, Bialska z Białej Rawskiej, Grzegorza Tomaszowskiego z Luboczy, Józefa Kowalczyka z gm. Cielądz, Borynioki z Lipiec Reymontowskich i kapela Piotra Chorążego z Moszczenicy.
Jeśli chodzi o zespoły, to wystąpili: Zespół Łudowy Czerniewiczanie z Czerniewic, Zespół Pieśni i Tańca Lubochnianie z gm. Lubochnia, Zespół Śpiewaczy z Lubochni, a także Piliczanie z Sulejowa, Brzustowianie z Brzustowa, Opoczyńskie Nuty z Opoczna, Królowianie z Królowej Woli, "Sami Swoi" z Twardej oraz Pasjonatki z Woli Krzysztoporskiej, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej z Nowego Miasta nad Pilicą, amatorskie zespoły śpiewacze, tj.: Bukowianki z gm. Brójce i Leśnianki z Leśnych Odpadków z gm. Brójce, Zespół Pieśni Brzezinianki z Brzezin koło Kalisza, Skrzynkowianki z gm. Ujazd, Słowiki ze Sławna, Fajne Babki z gm. Będków, Ludowiacy od Będkowa oraz Zespół Folklorystyczny Kamienianka z Kamienia.
Jury miało trudny orzech do zgryzienia, gdyż poziom wykonań był bardzo wysoki. Ostatecznie około godziny 18.00 udało się wyłonić zwycięzców. Pierwsze miejsce w kategorii kapel zajęła Kapela Józefa Kowalczyka z gm. Cielądz, drugie miejsce Kapela Romana Wojciechowskiego, a trzecie - Kapela Borynioki z Lipiec Reymontowskich. Z kolei w kategorii zespoły śpiewacze: pierwsze miejsce przypadło zespołowi Brzezinianki, drugie zdobył zespół Opoczyńskie Nuty z Opoczna, a trzecie - Zespół Śpiewaczy z Lubochni.
Drugim bardzo ważnym wydarzeniem tego popołudnia był jubileusz 70-lecia gry na akordeonie Władysława Gmaja, członka i założyciela Kapeli Gmajów z Gliny. Władysław Gmaj to osoba bardzo ważna i zasłużona dla gm. Rzeczyca. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, m.in.: odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, którą otrzymał za zasługi dla kultury polskiej i kultury ludowej w 2005 r. z rąk ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Waldemara Dąbrowskiego.
Po ogłoszeniu wyników przeglądu przyszedł moment na uhonorowanie W. Gmaja nagrodą oraz słowami podziękowania od wójta gm. Rzeczyca Marka Kaźmierczyka. Odśpiewano sto lat! - Życzę wszelkiej pomyślności, wielu sukcesów oraz dalszej aktywności twórczej i aby kolejne lata były równie owocne jak te dotychczasowe - powiedział wójt.
Gratulujemy zwycięzcom i w imieniu organizatorów zapraszamy za rok!
Katarzyna Kotela