Zamiast w naszym mieście od roku działa w Świdnicy. – Najpierw próbowałam w Tomaszowie stworzyć taką szkołę średnią zarówno dla toru długiego, jak i short tracku. Jednak moja inicjatywa nie spotkała się z odzewem lokalnych władz – mówi Natalia Czerwonka, wicemistrzyni olimpijska, medalistka mistrzostw świata, była zawodniczka KS Arena Tomaszów. Dlaczego władze naszego miasta nie skorzystały z jej propozycji, która szybko przyjęła się na Dolnym Śląsku?
Kuźnie sportowych talentów
Szkoły Mistrzostwa Sportowego to kuźnie sportowych talentów. Ta siatkarska w Spale wychowała takich mistrzów jak: Michał Winiarski, Paweł Zatorski, Jakub Kochanowski, Aleksander Śliwka czy Tomasz Fornal. A łyżwiarskie SMS-y też mają się czym pochwalić. W Białymstoku (w szkole o profilu short tracku) uczyli się: siostry Natalia i Patrycja Maliszewskie, Nikola Mazur, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński czy Bartosz Konopko. Absolwentami zakopiańskiego SMS-u są medaliści igrzysk olimpijskich (na długim torze): Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska, Katarzyna Niedźwiedzka (z domu Woźniak), Konrad Niedźwiedzki czy Jan Szymański, jak również obecne kadrowiczki Kaja Ziomek i Andżelika Wójcik. Młodzi adepci łyżwiarstwa kształcą się również w SMS-ie Warszawa.
– Uważam, że nauka w SMS-ie to jedyna droga w osiąganiu kolejnych etapów mistrzostwa sportowego. Trafiają do nich utalentowane dzieci, wcześniej wyselekcjonowane. Spotykają się tam z podobnymi wyrzeczeniami, co dorośli sportowcy. Wszystko po to, żeby dążyć do swoich marzeń – mówi N. Czerwonka. – Nauka w takiej szkole pozwala młodym ludziom rozwijać się dwutorowo. Normalne lekcje szkolne łączą z treningami. Wielu mistrzów przeszło taką szkołę życia i pokazali, że da się to połączyć – dodaje wicemistrzyni olimpijska z Soczi.
Czytała(e)ś wstęp naszego artykułu ? Spodobał Ci się ?
Kliknij aby wykupić Pełny dostęp