– Możemy się bawić i jednocześnie pomagać, dlatego nie zrezygnujemy z hubertusa. Wzorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas imprezy zorganizujemy zbiórkę dla powodzian – mówi Bogdan Kącki, burmistrz Inowłodza. Ogólnopolski Spalski Hubertus Jeździecki odbędzie się w niedzielę, 13 października.
Ta impreza ma już ćwierć wieku tradycji. – Zaczęło się od mszy świętej, śniadania, a później polowania z ogniskiem. W kolejnych latach imprezę do rangi krajowej podniósł Roman Jagieliński – wspominał w rozmowie z nami ks. Dariusz Łosiak, od 25 lat proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w Spale, jeden z pomysłodawców i organizatorów pierwszego spalskiego hubertusa. – Ten myśliwski skończyłby w tym roku 25 lat. A ten jeździecki, który wymyślił Roman Jagieliński, jest jakieś 2–3 lata młodszy. Chcieliśmy zrobić jedną wielką trzydniową imprezę 25. Ogólnopolski Spalski Hubertus. Niestety organizatorzy części myśliwskiej zrezygnowali. My nie mamy zamiaru odwoływać Hubertusa Jeździeckiego – dodaje burmistrz Inowłodza.
Na łąkach pomiędzy Spałą i Brzustowem znowu będą bawić się sympatycy jeździectwa (nie tylko z Polski). Impreza zacznie się od pokazów polskiej reprezentacji olimpijskiej w jeździectwie z igrzysk w Paryżu. Następnie odbędzie się uroczysty korowód, na którym zostaną zaprezentowani jeźdźcy, powozy i zaprzęgi. Będzie można podziwiać pokazy walk tatarskich, ułanów i zaprzęgów konnych, jak również sokolników. Zaprezentują się łucznicy konni, kaskaderzy, Straż Miejska na koniach. Nie zabraknie też gonitwy głównej, czyli tradycyjnej pogodni za lisem. Odbędą się również wybory miss i mistera. Oprócz tego konkursy, zabawy, gry, koncerty, loterie i jarmark hubertowski.
– Wszystko jest już prawie dopięte na ostatni guzik. Nie mamy własnego budżetu na tę imprezę. Bazujemy na pieniądzach od sponsorów. Jeśli zrezygnowalibyśmy z organizacji hubertusa, to firmy wycofałyby się z finansowania. A tak możemy wykorzystać imprezę, na którą przyjedzie pewnie mnóstwo ludzi, do akcji zbiórki dla powodzian. Trochę wzorem WOŚP. Organizujemy pewne wydarzenia sportowe czy artystyczne, podczas których kwestujemy – wyjaśnia B. Kącki.
ag