Po zmroku pieszy w ciemnym ubraniu (bez odblasków na odzieży) jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości dopiero około 40 metrów. Jeśli ma na sobie kamizelkę lub inny element odblaskowy, to widać go już z odległości 150 m.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, piesi po zmierzchu mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym. Jednak w trosce o własne bezpieczeństwo powinni zakładać kamizelki widoczne z daleka przez kierowców również w obszarze zabudowanym. Można stosować odblaski w różnej formie. Najbardziej popularne są kamizelki i opaski, ale widoczne są też zawieszki, a nawet torby na zakupy świecące się z daleka. Powinny być umieszczone w takim miejscu, żeby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących, nadjeżdżających z obydwu kierunków. Kiedy kierowca dostrzeże pieszego, ma czas na reakcję. Zdąży wyhamować.
Za brak elementu odblaskowego (po zmroku, poza obszarem zabudowanym) grozi mandat do 100 zł. Jednak najważniejsze jest zdrowie i życie.
Widoczni na drodze powinni być też rowerzyści. Jednoślady muszą mieć obowiązkowe oświetlenie, a cyklista w kamizelce odblaskowej czy opasce będzie widoczny z daleka. W trosce o własne bezpieczeństwo cykliści powinni też zakładać kaski, zwłaszcza dzieciom.
1 października policjanci w całym kraju, rozpoczęli akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą "Świeć Przykładem", która potrwa do końca roku. Funkcjonariusze będą namawiać do noszenia odblasków przed cały okres jesienno-zimowy.
ag