W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbył się finał programów "Lekkoatletyka dla każdego" i "Lekkoatletycznych nadziei olimpijskich". Rywalizowali młodzi adepci "królowej sportu" z całej Polski.
Lekkoatletyka dla każdego
W imprezie zorganizowanej 9 listopada startowali zawodnicy w wieku do 14 lat (prawie 600). Zostali wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach. Rywalizowali w biegach na 60, 300 i 600 m, jak również na 60 m przez płotki, w pchnięciu kulą, skoku w dal, skoku wzwyż oraz w chodzie na 1000 m. Były też biegi sztafetowe 8x200 m.
– Część z nich na pewno zostanie przy lekkiej atletyce i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy cieszyć się z ich sukcesów. Rywalizować w hali lekkoatletycznej w Spale, w miejscu, przez które przeszli wszyscy najwięksi polscy lekkoatleci, to musi być wielkie przeżycie dla tych młodych ludzi. Mam nadzieję, że magia tego miejsca zadziała. Jak zdecydują się profesjonalnie uprawiać sport, to będą spędzać tutaj sporo czasu – powiedziała obecna na zawodach Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4x400 m z Tokio.
W Spale gościły też Anna Jesień (biegała 400 m przez płotki) i Angelika Cichocka (specjalistka w biegu na 800 i 1500 m) – znakomite polskie lekkoatletki, które też zdobywały medale imprez międzynarodowych.
Dzięki programowi "Lekkoatletyka dla każdego", organizowanej od 10 lat, został odkryty talent Pii Skrzyszowskiej, mistrzyni Europy w biegu na 100 m przez płotki. – Walczymy o to, żeby jak najwięcej dzieci zachęcić do uprawiania lekkiej atletyki. Zależy nam oczywiście na wychowaniu kolejnych mistrzów, jednak najważniejsze jest, żeby dzieci ruszały się i były zdrowsze – mówi Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, kiedyś znakomity wieloboista, mistrz świata i Europy z hali.
Nadzieje olimpijskie
Od dwóch lat PZLA organizuje też uzupełniający program "Lekkoatletycznych nadziei olimpijskich", w których startują jeszcze młodsi sportowcy. Finał ich zmagań odbył się 10 listopada w Spale. Pod 600 młodych zawodników rywalizowało w dwuboju lekkoatletycznym.
– Gdy te dzieci mają po dziesięć czy jedenaście lat, najważniejsze jest, żeby w ogóle chciały się ruszać i być aktywne. Według mnie, nie ma lepszej aktywności niż bieganie, ale lekkoatletyka jest tak szeroką dziedziną pełną przeróżnych konkurencji, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie – mówi M. Hołub-Kowalik.
Program wspiera też Natalia Bukowiecka, brązowa medalistka igrzysk z Paryża w biegu na 400 m. – Młodzi ludzie dostają szansę, żeby zakochać się w lekkiej atletyce. Cieszę się, że w ten sposób zachęcamy ich do uprawiania tej wyjątkowej dyscypliny – mówi.
W trakcie tegorocznych eliminacji z młodzieżą spotkali się też m.in.: Monika Pyrek, Kajetan Duszyński, Dawid Tomala czy Łukasz Krawczuk.
ag