Jest ich co najmniej 234 – tyle osób z naszego województwa pobiera świadczenie honorowe, przyznawane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w związku z ukończeniem 100 lat.
To przede wszystkim panie. Według danych systematycznie prezentowanych przez ZUS, w pierwszym kwartale ubiegłego roku w regionie było 175 stulatków w proporcji 152 kobiet do 23 mężczyzn. Przed rokiem było ich 231 – 197 do 34, a w pierwszym kwartale bieżącego roku 226 – 194 do 30. Aktualnie w tym wyjątkowym gronie pań jest aż 208, panów zaś 26.
Oddział Zakładu w Tomaszowie Mazowieckim obecnie wypłaca świadczenie honorowe 33 świadczeniobiorcom, w tym 30 kobietom i trzem mężczyznom. Na podległym pod niego obszarze najstarsza z pobierających je pań ukończyła 107 lat i osiem miesięcy, z panów natomiast – 104 lata i trzy miesiące. Biorąc pod uwagę cały nasz region, najstarsza kobieta pobierająca świadczenia z ZUS liczy 107 lat i jedenaście miesięcy! Najstarszy mężczyzna ma 105 lat i dziesięć miesięcy. Oboje są z terenu działania I Oddziału w Łodzi.
Świadczenie honorowe ma już dość długą tradycję – specjalna premia za wiek przyznawana jest od 1972 roku. Jak przy okazji przypomina Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego, może ją otrzymać także stulatek niepobierający świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS lub innego organu emerytalnego. – W takim przypadku jednak konieczne będzie złożenie do Zakładu stosownego wniosku wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia – zaznacza. W imieniu stulatka może z nim również wystąpić członek jego rodziny. (Fot. materiały ZUS)