Był budowany z przerwami przez 70 lat. Dzisiaj stoi w "sercu" miasta i nazwany jest przez tomaszowian "dużym kościołem". Najstarsza murowana świątynia katolicka w Tomaszowie została oddana do użytku wiernych 160 lat temu.
Początki budowy kościoła sięgają 1825 r., ale została przerwana pięć lat później przez wybuch powstania listopadowego. W latach 1862–1864 r. prace wznowiono, a świątynia została rozbudowana (do obecnego stanu) w latach 1888–1892.
W 1826 r. powstała parafia, a w październiku 1864 r. kościół został oddany do użytku wiernych. 160 lat po tym wydarzeniu w kościele św. Antoniego została odprawiona msza święta, której przewodniczył bp Krzysztof Nykiel z Watykanu. Ks. Marek Wochna – proboszcz parafii podziękował wszystkim za przybycie.
W ołtarzu głównym kościoła jest umieszczona figura Chrystusa Ukrzyżowanego, którą wyrzeźbił Aleksander Pruszyński. Ten sam artysta wykonał (w 1865 r.) figurkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ufundował ją Stanisław hr. Ostrowski, przewodniczący komitetu budowy świątyni. Figurka przedstawiająca podobiznę Maryi, wpisana do rejestru zabytków, do dzisiaj stoi na placu przed świątynią, na którym kiedyś był cmentarz przykościelny.
10 lat temu kościół św. Antoniego został podniesiony do rangi sanktuarium. Do świątyni sprowadzono relikwie świętego z Padwy (patrona miasta i powiatu). W jednym z ołtarzy umieszczono jego obraz, a przed kościołem figurkę.
ag