Forum uniwersytetów trzeciego wieku odbyło się 24 października w sali bankietowej "Wiśniowy Sad" w Deko Smaku. Miało charakter integracyjny.
Spotkanie zorganizował Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Warszawie. Jak mówi Krystyna Wilk, stojąca na czele TUTW, wzięło w nim udział – poza tomaszowskim – sześć tego typu uniwersytetów z okolicznych miejscowości: Drzewicy, Opoczna, Piotrkowa Tryb oraz Radomska. – Celem była wymiana dobrych praktyk, ze szczególnym omówieniem tych działań, które cieszą się największą popularnością, czyli licznym udziałem uczestników – mówi K. Wilk. Wśród seniorów, nie tylko z Tomaszowa, największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia rekreacyjno-ruchowe, wycieczki turystyczno-krajoznawcze, a także wyjazdy do teatrów, na koncerty, do muzeów itp. – Ważne są też spotkania towarzyskie w większej grupie z wieczorami tanecznymi – zaznacza Krystyna Wilk.
Wiele uwagi poświęcono wykładom popularnoedukacyjnym, które największą frekwencją cieszą się w Tomaszowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Przy okazji podkreślano zwiększające się trudności w pozyskaniu wykładowców. Padła też propozycja organizowania corocznych spotkań, a już z pewnością za rok. W 2025 roku przypada 50. rocznica powstania w Polsce pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie im. dr Heleny Szwarc, która tworzyła początki tego ruchu seniorskiego. – Żadna działalność stowarzyszeniowa seniorów w Polsce nie rozwinęła się z taką mocą, jak uniwersytety trzeciego wieku – cieszy się K. Wilk.
Oczywiście oprócz analiz, wspomnień, rozmów i planów była też rozrywka. Przed uczestnikami forum zaprezentował się chór gospodarzy spotkania "Ad Libitum", prowadzony przez Łukasza Borońskiego. Solowy popis dał uczestnik TUTW oraz członek chóru Zbigniew Link. Nie zabrakło wspólnej zabawy. W wydarzeniu wziął też udział poseł na Sejm Adrian Witczak, od lat związany i wspierający TUTW.
J.D.