ALFABET TOMASZOWSKI: W 120. rocznicę urodzin
– (...) Jak pustynia za deszczem, tak ja tęsknię za obfitą, długą, rzęsistą, odświeżającą rozmową z Panem – napisał mu w jednym z listów Julian Tuwim. Adresatem tych słów był młody Oskar Lange, poznany przez poetę w murach Ośmioklasowego Koedukacyjnego Gimnazjum Filologicznego Stowarzyszenia Kupców w Tomaszowie Rawskim. Przyszły światowej sławy ekonomista, pedagog i członek licznych towarzystw naukowych już wówczas – jak podkreśla Tadeusz Kawka – był autorytetem, zadziwiał wszechstronnością wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii.
Jego imieniem nazwano główną aulę Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i reprezentacyjną salę na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, nosiła je również Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu (na jej terenie wzniesiono mu także pomnik) oraz liczne technika ekonomiczne. W 1966 roku Polskie Towarzystwo Ekonomiczne ustanowiło Nagrodę Naukową im. Oskara Langego. Patronował ulicom, w tym jednej z głównych w Tomaszowie Mazowieckim oraz Kopalni Surowców Mineralnych "Biała Góra". Wyrugowany z przestrzeni publicznej został na mocy ustawy dekomunizacyjnej z 2016 roku. Jak ujmuje to dr Daniel Warzocha, kustosz działu historyczno-numizmatycznego Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego: – Postawy i wybory polityczne Oskara Langego budzą dziś kontrowersje. Dyskutuje się na temat stopnia jego powiązań z wywiadem ZSRR i wpływu na politykę międzynarodową USA. Jednocześnie podkreśla: – Nie zmienia to faktu, że pozostaje jednym z najbardziej znanych na świecie polskich ekonomistów – jak i najbardziej znanych tomaszowian.
Oskar Ryszard Lange urodził się w Tomaszowie Mazowieckim 27 lipca 1904 roku, w domu przy ulicy Farbiarskiej 7.
Pochodził z ewangelickiej (choć ze "źródeł" można dowiedzieć się, że żydowskiej, co ma mieć oczywiście wydźwięk pejoratywny) rodziny producentów tkanin.
Czytała(e)ś wstęp naszego artykułu ? Spodobał Ci się ?
Kliknij aby wykupić Pełny dostęp