Grupa mieszkańców Ujazdu ruszyła z pomocą. Z inicjatywy radnego Pawła Piwowarskiego i poprzedniego wójta uruchomili w ubiegłym tygodniu gminny punkt zbiórki nasion zbożowych dla osób poszkodowanych.
Do pomocy włączyli się Grzegorz Szydłowski, Agnieszka Urbańczyk, Marcin Szydłowski i Włodzimierz Goździk. Przez kilka dni, korzystając ze wsparcia rolników, zebrali ponad 35 ton rozmaitych zbóż, które zgromadzili pod dachem miejscowej firmy Azoty. Materiał siewno-paszowy postanowili dostarczyć własnym transportem gospodarzom regionu, których powódź pozbawiła karmy dla uratowanego z powodzi bydła i trzody chlewnej. Część ziarna zostanie też przeznaczona na materiał siewny.
Strażacy z Ujazdu, którzy podczas powodzi ratowali mienie gospodarzy z Kotliny Kłodzkiej, przyznają zgodnie, że migawki filmowe dokumentujące zniszczenia nad Odrą, pokazują kilka procent dramatu tamtejszej społeczności. Na opisanie tragicznej sytuacji zwyczajnie brakuje słów... O pomoc w szybkim nagłośnieniu proszono proboszcza parafii księdza Bogumiła Bylinkę, który umożliwił organizatorom publiczne wystąpienia pod dachem świątyni w niedzielę, 20 września po nabożeństwach.
Inicjatorów zaskoczył ogromny odzew gospodarzy. Akcję wsparli gospodarze z Lubochni, Budziszewic i Rokicin, którzy od wtorku, 22 września zwożą żyto, owies, pszenicę i kukurydzę. Przywożone są zazwyczaj od drobnych gospodarzy w pojedynczych workach. Zamożniejsi dostarczają po kilkanaście worów ułożonych na paletach, zafoliowanych, z opisami co zawierają, przygotowanych do załadunku i transportu samochodowego.
Ziarno do przewiezienia na południe Polski ładowano w sobotni poranek na samochód ciężarowy, który bezpłatnie przekazała do transportu firma KNAPTRANS z Ujazdu. Pojazd wyjechał w poniedziałkowy ranek, 30 września do gminy Lądek-Zdrój. Dokładnie do zniszczonej miejscowości Trzebieszowice, która (po wcześniejszych uzgodnieniach telefonicznych) przejęła darowiznę z Ujazdu w godzinach popołudniowych.
Organizatorzy podkreślają, że zboże nadal spływa na miejsce zbiórki, dlatego w pierwszych dniach października do tej samej miejscowości wyruszy dostawa kolejnych kilkudziesięciu ton ziarna.
EmJot