Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" powraca w wielkim stylu do Inowłodza po kilkuletniej nieobecności. W niedzielę, 14 lipca o godz. 19.00 na scenie plenerowej przed Zamkiem Inowłódz wystąpi kapela Bubliczki.
Grupa Kaszubów związanych z lokalnym zespołem folklorystycznym, zainspirowana wszystkim tym, co zasłyszała w trakcie licznych podróży zagranicznych, postanowiła połączyć brzmienia poznane na rumuńskich dancingach i serbskich weselach z językiem, fragmentami melodii i specyficzną wrażliwością wyniesioną z małej ojczyzny.
Po 15 latach od zwycięstwa na Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja" i trzech zarejestrowanych krążkach zespół coraz częściej śpiewa nie po kaszubsku, a po polsku, ponadto sięga głównie po utwory komponowane do autorskich tekstów lidera zespołu Mateusza Czarnowskiego. Ostatnie sezony upłynęły muzykom w głównej mierze na koncertowaniu na dużych, festiwalach poza Polską i prezentowaniu materiału przekrojowego, podsumowującego dotychczasowy dorobek fonograficzny zespołu. Podobnie będzie na scenie plenerowej wzniesionej pośrodku ruin zamku kazimierzowskiego w Inowłodzu.
***
Wędrowny Festiwal "Kolory Polski" to letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla tych, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu z weekendowymi wycieczkami w najpiękniejsze miejsca regionu. Już po raz 25. w podróż po województwie ruszył 30 czerwca. Tegoroczna jubileuszowa edycja zakończy się 31 sierpnia.
Nasze okolice "Kolory Polski" odwiedzą tego lata jeszcze dwukrotnie. Koncert w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej (plac Marsz. J. Piłsudskiego 9) da 20 lipca Zespół Muzyki Cerkiewnej Varslavia. Z kolei 28 lipca w Poświętnem, a ściślej w bazylice św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela i sanktuarium NMP Świętorodzinnej w Studziannie zagra Zazula – w programie: muzyka sięgająca do korzeni dziedzictwa kulturowego krajów słowiańskich i łącząca je ze stylistyką takich gatunków jak rock, funk czy muzyka elektroniczna. (Fot. http://bubliczki.com)