Dzień bez Zakupów, Buy Nothing Day (BND) został ustanowiony jako wyraz protestu przeciwko zbędnym zakupom i nadmiernej konsumpcji dóbr w krajach rozwiniętych. Przypada w Europie w ostatnią sobotę listopada, a w USA w piątek po Święcie Dziękczynienia. Obchodzi się go w bardzo prosty sposób - powstrzymując się od kupowania wszystkiego. Zamiast tego proponuje się uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, spędzanie czasu z rodziną, aktywny wypoczynek - mające służyć umacnianiu więzi społecznych.
BND został ustanowiony na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Jest częścią międzynarodowej kampanii antykonsumerystycznej, zapoczątkowanej w 1992 r. w Kanadzie. W Polsce po raz pierwszy Dzień bez Zakupów odbył się w 2003 roku. Obchodzono go w Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Dlaczego Dzień Bez Zakupów? Bo 25% światowej populacji konsumuje 80% światowych zasobów i posiada ponad 80% jego zasobów. Chociaż w tej globalnej elicie są ludzie z prawie każdego kraju, to jednak większość ich pochodzi z rozwiniętych, konsumpcyjnych społeczeństw: Stanów Zjednoczonych, Kanady, zachodniej Europy, Australii i Japonii oraz z Arabii Saudyjskiej. Stąd wniosek, że większość ludzi musi się zadowolić resztkami. Prowadzi to do głodu i nadużywania władzy w wielu krajach świata.
To niepokojące zjawisko nieograniczonego konsumpcjonizmu stało się bodźcem do zainicjowania Międzynarodowego Dnia Bez Zakupów. Dzień ten symbolizuje pewnego rodzaju przekaz społeczny kilku milionów ludności na świecie, którzy choć raz chcą wyrazić swoje niezadowolenie z nieoficjalnego rozpoczęcia gorączki zakupów przedświątecznych.
(poż)