W miniony czwartek, 31 sierpnia, odbyła się sesja Rady Miejskiej, w trakcie której symbole tytułu Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego odebrali Zofia Czekalska - łączniczka z powstania warszawskiego i Roman Wojciechowski - skrzypek i śpiewak ludowy.
Wyróżnienie tomaszowian tymi honorowymi tytułami Rada Miejska uchwaliła jednogłośnie w grudniu ubiegłego roku.
Zofia Czekalska urodziła się 6 lipca 1923 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Z domu nazywała się Sosnowska, stąd jej powstańczy pseudonim Sosenka. W powstaniu warszawskim była łączniczką Centralnej Składnicy Aptecznej odcinka zachodniego i sanitariuszką. Służyła w oddziale "Chrobry II".
W Tomaszowie mieszkała do 1942 r. Przez wiele lat po wojnie pani Zofia swoje wspomnienia trzymała głęboko schowane w obawie przed represjami. Dopiero w latach 90. ub. wieku po namowie wnuczki, która również została harcerką, zaczęła dzielić się wspomnieniami z czasów młodości, wybuchu II wojny światowej i swojego udziału w powstaniu warszawskim. Do dzisiaj jest aktywną uczestniczką wielu spotkań, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas których wspomina czasy przedwojenne i okres okupacji. W lipcu 2018 roku "za zasługi w działalności na rzecz upamiętnienia prawdy o najnowszej historii Polski" została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Roman Wojciechowski to skrzypek i śpiewak ludowy z regionu opoczyńskiego, niestrudzony animator i propagator tradycyjnej muzyki ludowej, laureat Nagrody Kolberga w 2012 r.
Muzyk urodził się 12 września 1949 r. w Ciebłowicach Dużych. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie. W 1961 r. otrzymał od ojca skrzypce, na których próbował grać, przeważnie na jednej strunie.
Wojciechowski otrzymał wiele nagród, ale nie sposób je tu wszystkie przytoczyć. Nagrania Wojciechowskiego - jako skrzypka i śpiewaka - znajdują się w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie, zbiorach fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz w Ośrodku Regionalnym Łódzkiego Domu Kultury.
Pan Roman od lat promuje Tomaszów Mazowiecki, występując na scenach w całej Polsce, a jego wkład w propagowanie muzyki ludowej naszego regionu jest niezaprzeczalny.
***
Rada Miejska tytuł "Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego" ustanowiła w 2008 r. Pierwszym "zasłużonym" został w czerwcu 2009 r. Andrzej Kobalczyk, twórca i dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy. Obecnie mamy trzynaścioro "zasłużonych". Wcześniej tytuły nadano: Teresie Zając (nie zdążyła odebrać), Marii Bunzel, Jackowi Nawrockiemu, Bogusławowi Drozdowskiemu, Jerzemu Wojniłowiczowi, Wiesławowi Kmiecikowi, Józefowi Suchodolskiemu, Józefowi Lenarczykowi, Emilianowi Leszczyńskiemu i Katarzynie Łaskiej.
W powołanej 17 stycznia 2019 roku kapitule zasiadają obecnie: prezydent Marcin Witko, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kuchta, który jest także jej przewodniczącym oraz radni: Barbara Rogulska, Agnieszka Walasik, Kazimierz Baran i Piotr Krzysztofik. Zadaniem kapituły jest szczegółowa analiza złożonego wniosku pod względem formalnym, jak również pod kątem zasadności przyznania tytułu.
Z wnioskami o wyróżnienie Czekalskiej i Wojciechowskiego wystąpił w marcu 2021 roku klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Kapituła Honorowa Tytułu na posiedzeniu 22 listopada 2022 r. pozytywnie zaopiniowała wnioski. Przygotowanie projektów uchwał zajęło ponad rok, a blisko rok minął od momentu ich podjęcia.
(poż)