Palmy, pisanki, kraszanki, wielkanocne kurczaczki i baranki, hafty, szydełkowe cudeńka i wiele innych ozdób można było obejrzeć i zakupić podczas trzydziestego piątego już Kiermaszu Palm i Pisanek, który odbył się 11 kwietnia w Muzeum im. A. hr. Ostrowskiego. Chętnych nie brakowało.
Organizatorem wydarzenia (oprócz muzeum) jest piotrkowski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. To właśnie przedstawiciele tej organizacji wystawiają podczas kiermaszu swoje rękodzieło, które nawiązuje do tradycji regionu rawsko-opoczyńskiego. Wśród nich dominują twórczynie z powiatu opoczyńskiego, głównie z Bielowic, ale swoją reprezentację ma też powiat tomaszowski.
Na stoiskach królowały palmy i pisanki wykonane z jaj kurzych z malowanymi rozgrzanym woskiem wzorami, które następnie barwi się m.in. przy pomocy barwników do owczej wełny (tzw. techniką batikową). Oprócz nich zachwyt budziły ręcznie haftowane obrusy i szydełkowe serwety na świąteczny stół, wykonane z wełny zajączki, baranki i kurczaki, bibułkowe kwiatki do wiosennego bukietu lub przystrojenia wielkanocnego koszyczka ze święconką. Oglądający chętnie przystawali m.in. przy pracach Anny Kołodziejczyk z Bukowca Opoczyńskiego, która miłość do rękodzieła odziedziczyła po babci Stanisławie Chmal. – To ona mnie wszystkiego nauczyła – przyznaje pani Anna, która przez pięć lat pełniła funkcję prezeski STL. – Od dziecka podobało mi się, jak babcia robiła kwiaty z bibuły, haftowała lub dziergała na szydełku. Teraz ja kontynuuję jej dzieło.
Najmłodsi uczestnicy kiermaszu (choć nie tylko) mogli posłuchać o tradycjach wielkanocnych, o których opowiadały najstarsze twórczynie ludowe. Mogli też podpatrzeć, m.in. na stoiskach Wandy Plich z Komornik czy Zofii i Agnieszki Pacan z Bielowic, jak ozdabia się jajka techniką batikową, a u Barbary Kagankiewicz z Nowego Olszowca, jak zrobić świąteczne ozdoby na szydełku.
Fotorelacja z wydarzenia na naszej stronie https://www.tomaszow-tit.pl/2025-rok/tit-nr-14-1809-z-11-kwietnia-2025r/15924-jubileuszowy-kiermasz-palm-i-pisanek-w-muzeum
Komentarze