Wędrując po mapie powiatu tomaszowskiego, dziś odwiedzamy Łaznów w gminie Rokiciny. Łaznów liczy około 497 mieszkańców i do 1954 r. był nawet centrum gminy, a w latach 1954-1972 stanowił siedzibę władz gromady Łaznów.
Miejscowość jest bardzo malownicza, widać tam ślady starego budownictwa, a okoliczne pola wabią podróżnych pięknem łanów zbóż. To też dobre miejsce, aby wybrać się z rodziną na rajd rowerowy czy też samochodowy wypad za miasto. W trakcie takiej wycieczki można nie tylko odpocząć, naładować baterie, ale też poznać kilka ciekawostek historycznych.
- Zabytkowy kościół w Łaznowie z XVIII wieku
Jednym z miejsc, które warto odwiedzić, będąc w okolicy, jest malowniczy drewniany kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Kościółek ufundował biskup włocławski Antoni Sebastian Dembowski. Wybudowano go w latach 1755-56 w miejscu strawionej przez ogień świątyni, po której ocalały murowana zakrystia i skarbiec. Te elementy zostały umieszczone obok nowego prezbiterium przy ołtarzu głównym z obrazem Matki Boskiej Różańcowej z XVII wieku. W kościele znajdują się dwa ołtarze boczne z cennymi obrazami i rzeźbami aniołów, po lewej stronie usytuowany jest ołtarz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, a na nim kopia ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z kolei z prawej mamy ołtarz boczny św. Rocha z II poł. XVIII w. oraz obraz Jezusa Miłosiernego.
Przed samym ołtarzem znajduje się rokokowa ambona z figurą Jezusa Chrystusa "Gorejące Serce" oraz barokowa chrzcielnica z XVIII w. Prezbiterium od głównej nawy oddziela drewniana belka z grupą rzeźb ukrzyżowania, natomiast sufit zdobi piękne malowidło przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus na rękach oraz kryształowy żyrandol z II poł. XIX wieku. Modrzewiowa świątynia ma konstrukcję zrębową i jest orientowana, co oznacza zwrócenie części prezbiterialnej ku wschodowi, w stronę, z której ma nadejść Jezus Chrystus podczas tzw. drugiego przyjścia.
Plac wokół kościoła zachwyca bogactwem elementów i piękną zielenią. Do najcenniejszych zabytków należy czworoboczna, drewniana, kryta dachem namiotowym dzwonnica z XVIII w. W jej pobliżu znajduje się m.in. monumentalny kamienny nagrobek z krzyżem, gdzie pochowani są członkowie rodziny Michała Bończy Brujewicza, tj. XIX-wiecznego właściciela ziemskiego. Na placu można znaleźć jeszcze krzyż misyjny oraz kapliczkę wbudowaną w pień drzewa.
- Rezerwat przyrody "Łaznów"
Ciekawostką przyrodniczą jest rezerwat "Łaznów", któryutworzono w 1979 roku. Jego celem jest zachowanie fragmentu lasu jodłowego naturalnego pochodzenia na granicy zasięgu jodły. Rezerwat obejmuje powierzchnię 60,83 ha i znajduje się w uroczysku "Rokiciny".
Podstawowym gatunkiem w rezerwacie jest jodła, zajmująca 70% powierzchni leśnej, oraz sosna, występująca na około 30% powierzchni. W niewielkich ilościach występują tu dąb, brzoza i modrzew.
Las zamieszkują liczne gatunki zwierząt, takich jak: sarny, dziki, lisy, jenoty, borsuki, kuny, piżmaki czy bażanty.
- Cmentarz w Łaznowie
Innym miejscem wartym uwagi jest cmentarz w Łaznowie. Już na wejściu przy głównej alei można zauważyć pomnik wzniesiony ku czci mieszkańców parafii poległych w czasie II wojny światowej. W jego centralnej części stoi wysoki krzyż a po bokach na dwóch tablicach wypisano nazwiska osób zabitych przez hitlerowskiego okupanta. Na cmentarzu spoczywają też m.in.:Wacław Szewczyk, pseudonim Odrowąż, Orkan, porucznik Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, kawaler orderów Krzyż Walecznych i Krzyż Grunwaldu. Zginął za Polskę dnia 13 lipca 1947 r. Obok spoczywa Jakub Szewczyk - uczestnik walki zbrojnej z okupantem, kawaler Krzyża Walecznych.
Zatem jeśli kochasz piękne widoki, świeże powietrze, lubisz odkrywać historię regionu i niestraszne ci leśne zakamarki, to Łaznów jest idealnym miejscem dla ciebie! Zabierz więc aparat, odpal motocykl, wyciągnij z garażu zakurzony rower i ruszaj po przygodę! Zapraszam!
Katarzyna Kotela
Komentarze