Szukając wycieczkowych inspiracji tym razem odwiedzamy Rokiciny-Kolonię. To miejscowość położona w powiecie tomaszowskim w gm. Rokiciny.
Najstarsze wzmianki o tych okolicach pochodzą już z 1506 roku.
Co ciekawe, wioska zlokalizowana jest na szlaku kolejowym Częstochowa - Koluszki. W jej centrum krzyżują się dwie drogi wojewódzkie, tj. nr 713 relacji Łódź - Opoczno oraz nr 716 relacji Piotrków Trybunalski - Koluszki.
Wjeżdżając do "centrum kolejowego", możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się do XIX wieku albo na plan filmowy jakiejś historycznej produkcji. Nie da się zaprzeczyć, że w Rokicinach-Kolonii jest po prostu pięknie i klimatycznie! Taki efekt dają zabytkowe budynki kolejowego dworca wybudowanego w stylu warszawsko-wiedeńskim oraz Zajazdu Poczty Konnej.
- Dworzec warszawsko-wiedeński
Zapewne zastanawiasz się, na czym polega niezwykłość starego dworca kolejowego? Okazuje się, że nie jest to zwyczajny dworzec..., gdyż jego budynek został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Dworzec znajdujący się przy ulicy Tomaszowskiej w Rokicinach-Kolonii liczy aż 177 lat. Wybudowano go w 1846 roku. Początkowo służył jako strategiczny punkt przeładunkowy towarów do Łodzi i Tomaszowa. Do czasu powstania kolei w Łodzi wyprodukowane towary, surowce oraz węgiel potrzebny w kotłowniach łódzkich fabryk transportowane były właśnie drogą z Rokicin. Ciekawostką jest też fakt, że przez gminę Rokiciny przebiega 9,5-km odcinek historycznej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej liczącej 327 km. Niegdyś planowano tu stworzyć węzeł kolejowy, jednak właściciel folwarku w Rokicinach, Michał Brujewicz, nie wyraził zgody na sprzedaż znacznych połaci gruntu pod tę inwestycję.
Obecnie dworzec jest w trakcie przebudowy. Odtworzeniu oraz konserwacji zostaną poddane secesyjne elementy, którymi mocowano lampy oraz tak zwane repery, czyli znaki geodezyjne w formie tabliczek. Przed wejściem głównym pojawią się stylizowane na historyczne duże zegary. Całość będzie podświetlona nocą. Nowe oblicze zyska też wnętrze.
- Zajazd Poczty Konnej w Rokicinach-Kolonii
Na uwagę zasługuje także Zajazd Poczty Konnej, który został wzniesiony w 1848 roku. To najbardziej rozpoznawalny zabytek w gminie Rokiciny oraz jeden z nielicznych obiektów budownictwa pocztowego z początku XIX w. zachowanego w Polsce. Zanim wybudowano linię kolejową z Koluszek do Łodzi Fabrycznej był miejscem przeładunku towarów przewożonych Koleją Warszawsko-Wiedeńską, które następnie pocztą konną wywożono w kierunku Łodzi.
Podczas II wojny światowej Zajazd Poczty Konnej wykorzystywano głównie jako magazyn, a w jego południowej części utworzono sklepy. Wówczas został do niego dobudowany ganek. Tuż po wojnie obiekt przejęła spółdzielnia "Słońce", a od 1963 roku, już jako własność państwowa, pełnił kolejno funkcję: szkoły, przedszkola i apteki. W końcu lat 80. XX w. obiekt poddano gruntownej konserwacji, w efekcie czego stał się siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach.
Obecnie funkcjonuje tu również Gminna Publiczna Biblioteka z lokalną izbą pamięci. Budynek wpisany jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Obiekt łączy kilka stylów architektonicznych. Podzielono go na dwie części, z której pierwsza stanowi część piętrową z kwadratową wieżą obserwacyjną. W drugiej części parterowej znajdowały się niegdyś pokoje administracyjne, gościnne i kuchenne. Wozownia i stajnie dla koni mieściły się natomiast w budynku przylegającym do zajazdu od południa.
- Mieszkańcy gminy w szeregach POW, a później Legionów Józefa Piłsudskiego
Inną ciekawostką jest fakt, że podczas I wojny światowej wielu mieszkańców tej miejscowości należało do POW, a później Legionów Józefa Piłsudskiego. Niektórzy brali też udział w 1920 r. w wojnie z bolszewikami, za co otrzymali nadziały ziemi. W latach międzywojennych na tych terenach prężnie działały również koła młodzieży "Wici", rozwijał się także ruch ludowy. W czasach okupacji z Niemcami aktywnie walczyły oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, co skutkowało aresztowaniami i prześladowaniami ze strony okupanta. Podczas II wojny obszar Rokicin był podzielony wzdłuż linii kolejowej na obszary włączone bezpośrednio do III Rzeszy (część zachodnia) i tereny należące do Generalnej Guberni (część wschodnia).
Reasumując, jeśli mieszkasz w pobliżu Rokicin-Kolonii, lubisz wypady w nieznane i zabytkowe miejsca - to działaj! Odpalaj auto lub wsiadaj na swój jednoślad i wyruszaj po przygodę! Na pewno nie pożałujesz swojej decyzji!
Katarzyna Kotela
Komentarze