Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ogłosiło właśnie dwa postępowania przetargowe na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla dwóch inwestycji: rewitalizacji zbiornika wodnego Sulejów – etap I oraz budowy przepławki na zbiorniku sulejowskim oraz na jazie Brzustówka w ramach programu FEnIKS.
Pierwsze postępowanie przetargowe (etap I) dotyczy modernizacji Zalewu Sulejowskiego, a konkretniej wszystkich urządzeń wodnych, co ma przełożyć się na minimalizację skutków zmian klimatu, takich jak susze oraz retencjonowanie około 84,33 mln m³ wody. Retencjonowanie wody w okresach jej nadmiaru pozwoli na utrzymanie nienaruszalnego przepływu w rzece Pilicy, a rezerwa powodziowa 7,030 mln m³ pomoże niwelować fale powodziowe – wyjaśniają Wody Polskie.
Druga inwestycja to budowa przepławek na zbiorniku sulejowskim oraz na jazie Brzustówka. Mają one umożliwić migrację organizmów wodnych. "Brak przepławki w zaporze zbiornika doprowadził do znaczących zmian w ichtiofaunie Pilicy i jej dopływów, co przyczyniło się do zaniku populacji ryb, takich jak węgorz czy brzana. Przez 50 lat ryby utraciły pierwotne obszary tarłowe, co spowodowało redukcję stad tarłowych i ograniczenie bioróżnorodności. Nasza inwestycja pozwoli na odtworzenie międzyregionalnego korytarza ekologicznego i zapewnienie migracji organizmów wodnych z Pilicy do Wisły. Dzięki rewitalizacji zbiornika Sulejów oraz budowie przepławek chcemy nie tylko odtworzyć równowagę biologiczną w rzece Pilicy, ale też realnie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i wesprzeć rozwój lokalnej gospodarki, szczególnie w oparciu o turystykę i rekreację wodną" – pododaje RZGW w Warszawie.
Termin składania ofert w obu postępowaniach przetargowych mija 15 maja tego roku.
Komentarze