Przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci wymagających hospitalizacji tuż po narodzinach weszły w życie w środę, 19 marca.
– Wymiar urlopu, a tym samym zasiłku jest zależny od: tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, jego masy urodzeniowej oraz okresu pobytu dziecka w szpitalu* – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego (a, jak uzupełnia, w przypadku ciąży mnogiej uwzględnione zostaną odpowiednio: najniższa waga oraz najdłuższa hospitalizacja). Kwotowo świadczenie to 100 procent podstawy zasiłku.
Uzupełniający urlop macierzyński może zostać udzielony wyłącznie jednorazowo – nie jest możliwe podzielenie go na części. Ponieważ prawo do niego przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu "podstawowego" urlopu macierzyńskiego, wniosek musi zostać złożony jeszcze przed zakończeniem tegoż. Niezbędnym załącznikiem jest stosowne zaświadczenie wydane przez szpital.
Z nowego świadczenia mogą skorzystać ubezpieczeni matka albo ojciec. – Prawo do niego przysługuje również ubezpieczonemu, który przyjął dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem zawodowej) lub je przysposobił, o ile jego pobyt w szpitalu miał miejsce po tym fakcie – dodaje pani rzecznik.