Od 17 marca mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać swoje propozycje do dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego – na rok 2026. Przeznaczona na niego pula będzie nadal wynosiła osiem milionów złotych. Środki dzielone mają być jednak na nieco innych niż we wcześniejszych latach zasadach.
Urząd Marszałkowski zapewnia, iż – by BO lepiej spełniał swoją rolę – zostały one uproszczone. Wśród najważniejszych nowości wymienia możliwość składania projektów i głosowania przez Internet. Zmiany w regulaminie to również, między innymi, podział zadań na subregionalne i wojewódzkie oraz dopuszczenie zgłaszania wśród tych pierwszych drobnych projektów inwestycyjnych, a także większe pieniądze na tak zwane projekty miękkie (dla przykładu wydarzenia kulturalne czy pikniki).
O wszystkich będzie można dowiedzieć się podczas spotkań informacyjnych w różnych miejscowościach w regionie. Jedno z nich zaplanowane zostało w Tomaszowie Mazowieckim – 12 marca (środa) od godziny 17.00 w Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego przy ul. św. Antoniego 47 (czyli placówce powszechnie nazywanej niegdyś "medykiem").
Przewidziane jest ponadto spotkanie on-line, które ma odbyć się 18.03 (poniedziałek) od godz. 18.00. Zapisy na nie przyjmowane są pod adresem e-mail: