Według najnowszego Barometru zawodów, w 2025 roku niedobory na lokalnym rynku pracy mają dotyczyć dziewięciu profesji.
Prognozy wskazują, że zarówno w powiecie tomaszowskim, jak i w Łódzkiem będziemy mieć do czynienia z deficytem poszukujących pracy: kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, nauczycieli: praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych, pielęgniarek i położnych, pracowników służb mundurowych, a także psychologów i psychoterapeutów. Lokalnie prognozowane jest również niewielkie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych (na marginesie dodajmy, iż deficyt dotyczy w regionie wyłącznie naszego powiatu). W całym województwie natomiast z zatrudnieniem nie powinni mieć problemu także: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lekarze, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych oraz spawacze. Ani w skali lokalnej, ani regionalnej (podobnie krajowej) nie zidentyfikowano zawodów nadwyżkowych.
- Poszukiwany, poszukiwana...
Biorąc pod uwagę relację pomiędzy dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców, największe zapotrzebowanie dotyczy psychologów i psychoterapeutów, choć poszukiwanych głównie przez placówki oświatowe. Ich brak to bolączka praktycznie w całym województwie, nie odczuwany jest jedynie raptem w dwóch powiatach: brzezińskim i zgierskim (za to wspomniany wskaźnik dla tomaszowskiego wynosi aż 22).
Według stanu na wtorek, 17 grudnia, wakaty na tym stanowisku mają nadal: Przedszkole Wojskowe nr 129 w Nowym Glinniku-Osiedlu w gminie Lubochnia w wymiarze 9 godzin tygodniowo (0,39 etatu; dodajmy, iż placówka swoje ogłoszenia w tej sprawie publikuje co najmniej od marca br.), Szkoła Podstawowa im. Władysława Stanisława Reymonta w Rokicinach-Kolonii – 15 godz. (0,68), Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łaznowie w gminie Rokiciny – 4 godz. (0,18), Zespół Szkół w Wiadernie w gminie Tomaszów Mazowiecki – 15 godz. (0,59; chociaż, gdy sprawdzaliśmy to ostatnio, wydawało się, że placówka ma już ten problem rozwiązany) oraz, niewymieniany przez nas wcześniej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Będkowie – 11 godz. (0,5). Już jako ciekawostkę dorzućmy, że "rodzynek" w serwisie to oferta zatrudnienia na 7-godzinny wakat nauczyciela wychowania do życia w rodzinie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II w Tomaszowie Mazowieckim (prowadzenie zajęć w Technikum nr 3 oraz Branżowej Szkole I stopnia nr 3 na umowę do 30 czerwca 2025 roku).
- Rynek pracy się zmienia
Wygląda na to, że coraz częściej to właśnie praca (choć niekoniecznie atrakcyjna) szuka człowieka. Ubiegłoroczny wykaz przewidywanych deficytów wśród poszukujących pracy w powiecie tomaszowskim liczył dwanaście profesji. Biorąc pod uwagę prognozę na 2025 rok, z listy zniknęli: lekarze (którzy poprzednio wrócili na nią po rocznej przerwie), operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pedagodzy (po roku obecności), pracownicy do spraw rachunkowości i księgowości, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych oraz operatorzy maszyn włókienniczych (deficytowi w regionie wyłącznie na terenie naszego powiatu). Nie było na niej natomiast pracowników służb mundurowych (ale już problematycznych w skali województwa) i pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych. Jako uzupełnienie dodajmy, iż Barometr zawodów na rok 2023 oceniał niedobory na lokalnym rynku pracy na 16, zaś na rok 2022 – 19 profesji.
wk