...jechali wierni z parafii św. Rodziny, a przewodniczył im król Kacper. Melchior i Baltazar wybrali inne środki lokomocji. 6 stycznia Orszak Trzech Króli zjednoczył w ulicznej modlitwie i śpiewaniu kolęd tysiące mieszkańców Tomaszowa i okolic.
Święto Trzech Króli, czyli Objawienie Pańskie, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, którego początki sięgają III wieku. Niesie uniwersalne przesłanie, niezależnie od wyznań, narodowości czy kultur. Ewangelia według św. Mateusza mówi, że pogańscy mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, żeby oddać pokłon narodzonemu królowi żydowskiemu. Ofiarowali mu złoto – symbol godności królewskiej, kadzidło – godności kapłańskiej i mirrę – wypełnienia proroctw mesjańskich oraz zapowiedź śmierci Jezusa. Orędzie pokoju płynące ze żłóbka zanieśli całemu światu. Objawienie Pańskie świętują katolicy, ewangelicy i prawosławni. Ci ostatni, posługujący się kalendarzem juliańskim, 6 stycznia obchodzili wigilię Bożego Narodzenia. Natomiast Trzech Króli świętują 13 dni później, czyli 19 stycznia, według kalendarza gregoriańskiego.
W Polsce 6 stycznia jako dzień wolny od pracy został wprowadzony w 1924 r. W 1960 r. święto zniesiono, wróciło w 2011 r., kiedy na ulicach polskich miast zaczęły pojawiać się orszaki. Z każdym rokiem było ich coraz więcej. W tym roku w Polsce było ich ponad 900. W ten sposób świętowano też w wielu innych krajach w Europie, ale również na innych kontynentach.
- Powozem, na przyczepie i autobusem
Ten zwyczaj od 2013 r. jest praktykowany również w Tomaszowie. W minioną sobotę tomaszowianie świętowali już trzynasty raz. Wyruszyli z czterech tomaszowskich parafii. Orszak z kościoła św. Jadwigi Królowej poprowadził Melchior (w tej roli Zygmunt Augustyniak), który poruszał się powozem zaprzężonym w konie.
Wiernym z parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i św. Antoniego przewodził Baltazar. W jego rolę wcielił się Mamuye W. Silassie, Etiopczyk od wielu lat mieszkający w naszym mieście. Tym razem podróżował samochodem dostawczym.
Natomiast na czele orszaku z parafii św. Rodziny przyjechał król Kacper, w którego wcielił się Piotr Dolny. Przyjechał piętrowym autobusem w angielskim stylu. Przejażdżka takim pojazdem w orszaku była wielka frajdą. – Zwłaszcza dla dzieci. Co roku w orszaku z kościoła księży filipinów królowie wyruszają innymi pojazdami. Pamiętam, że kiedyś był tir, motocykl, wóz strażacki, kabriolet, rower wieloosobowy. Jednego roku król jechał konno, a innego limuzyną. Wszystkie pomysły są zaskakujące, dobre. To przyciąga wielu ludzi na wspólne kolędowanie i świętowanie – powiedziała jedna z uczestniczek orszaku.
- Święto wszystkich narodów
W orszaku szło wielu tomaszowian śpiewających kolędy. Niektórzy w koronach na głowach. – To wielkie święto wszystkich chrześcijan, a właściwie wszystkich narodów. Trzeba nieść radość, świętować na ulicach. A przy okazji taki spacer dobrze zrobi nam dla zdrowia – twwierdzi jeden z uczestników. – Przecież Jezus przyszedł nie do jednego wybranego narodu, tylko do wszystkich ludzi na tym świecie. Niezależnie od poglądów społecznych, politycznych czy przekonań religijnych – dodał inny z maszerujących.
Uczestnicy orszaku dotarli do żłóbka na terenie parafii Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. ks. Popiełuszki. Tam królowie złożyli dzieciątku dary: złoto, kadzidło i mirrę. Odbyło się okolicznościowe widowisko. W rolę Świętej Rodziny wcieliła się rodzina Muchów: Magdalena i Mariusz oraz ich syn Stanisław. Z koncertem kolęd wystąpił Bartek Jaskot, na koniec odbyła się msza o Objawieniu Pańskim.
ag