Minęły niespełna trzy miesiące bieżącego roku, a Inowłódz złożył już 11 wniosków m.in. na:
- modernizację drogi Inowłódz-Poświętne,
- remont ulicy Wolskiej w Inowłodzu,
- zakup szafek ubraniowych do szatni przy boisku szkolnym w Inowłodzu,
- opracowanie dokumentacji projektowej na remont stropów na zamku w Inowłodzu,
- wykonanie wejścia nad brzeg Pilicy od ulicy Zakątnej,
- utworzenie strefy rekreacyjno-wypoczynkowej w Brzustowie.
Do końca marca gmina planuje złożyć jeszcze co najmniej 3 kolejne wnioski tym razem m.in. na:
- remont mostu w Spale oraz
- roboty budowlane związane z remontem stropów na zamku w Inowłodzu.
Początek roku to również wzmożony okres ogłaszania postępowań przetargowych. Otworzono kilka ofert i obecnie trwa ich weryfikacja. Czynności dotyczą następujących zadań inwestycyjnych:
- zagospodarowanie terenu na błoniach nadpilicznych w Inowłodzu (wartość zadania ~6 mln
zł),
- przebudowa drogi gminnej ul. Hermana w Inowłodzu wraz z budową parkingu (wartość
~1,3 mln zł),
- kompleksowa termomodernizacja oraz modernizacja budynku remizy OSP Inowłódz (zadanie prowadzone w dwóch postępowaniach wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną o łącznej wartości ~2,4 mln zł),
- budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Gminie Inowłódz (~1,7 mln zł).
Ogłoszony został również przetarg na budowę sieci kanalizacji sanitarnej na terenie prawobrzeżnej Spały (szacowana wartość to ~2 mln zł), a w najbliższym czasie zostanie ogłoszony kolejny przetarg, tym razem na wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Inowłódz (szacowana wartość ~3,9 mln zł). Na wszystkie wyżej wymienione zadania Gmina uprzednio pozyskała dofinansowania ze środków zewnętrznych krajowych lub unijnych. Ostatnim sukcesem w tym zakresie jest przywołana inwestycja pn. wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Gminy Inowłódz i podpisanie umowy 28.02.2023 r. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowita, szacowana kwota zadania wynosi 3.855.803,79 zł, w tym dotacja w wysokości 2.933.676,56 zł. W ramach zadania planuje się montaż 112 szt. mikroinstalacji fotowoltaicznych na prywatnych posesjach oraz 8 szt. na budynkach użyteczności publicznej. Łączna moc wszystkich instalacji wyniesie 831 kW.
Dotychczas Gmina zamontowała na swoich lub na budynkach mieszkańców 56 mikroinstlacji o mocy 370 kW. Po zrealizowaniu tegorocznego zadania będzie to już niemal1,2 MW – całkiem pokaźna minielektrownia.
Nieustannie trwają prace, w związku z realizacją największej inwestycji w historii gminy, którą jest przebudowa dróg na odcinku Inowłódz – Zakościele – Liciążna – Żądłowice.