Przed nami obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak i gdzie można świętować?
W poniedziałek, 11 listopada o godz. 9.30 w kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego odbędzie się uroczysta msza święta za ojczyznę, jak również złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na dziedzińcu parafii. Potem uroczystości przeniosą się na plac Kościuszki, gdzie o godz. 11.00 zaplanowano okolicznościowe przemówienia, uroczystość wojskową z pokazem oddziałów 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, salwę honorową i upamiętnienie bohaterów narodowych. O godz. 12.15 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Legionistów przy ul. Piłsudskiego. Na uroczystość zapraszają Mariusz Węgrzynowski, starosta tomaszowski oraz płk Tomasz Białas, dowódca 25. BKPow.
Warto wiedzieć, że podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek w godz. 11.00–13.00 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym. Spodziewać ich się można na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z ul. Krzyżową; na ul. Krzyżowej na odcinku od ul. Słowackiego do ul. Piłsudskiego; na ul. Piłsudskiego na odcinku od ul. Legionów do pl. Kościuszki oraz na pl. Kościuszki i na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z ul. Legionów.
Jak co roku Miejskie Centrum Kultury organizuje też Tomaszowski Bieg Niepodległości. Odbędzie się on już po raz 19., także 11 listopada. Jest on skierowany do różnych grup wiekowych. Bieg zacznie się o godz. 13 na pl. T. Kościuszki, po zakończeniu oficjalnych uroczystości. Do pokonania będzie trasa o długości ok. 1500 m. Zbiórka i weryfikacja zgłoszonych biegaczy odbędzie się wcześniej, tj. w godz. 12.00–12.45 (Biuro Biegu będzie zlokalizowane w domkach na płycie pl. Kościuszki). W przypadku grup zorganizowanych zgłoszenia do udziału przyjmowane będą do 6 listopada br. Uczestnicy indywidualni mogą zgłaszać się również w dniu biegu. Organizatorzy proszą o założenie białych lub czerwonych koszulek, czapek lub innych elementów wierzchniej garderoby w tych barwach lub zabranie biało-czerwonych flag. W związku z organizacją XIX Tomaszowskiego Biegu Niepodległości oraz koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa jego uczestnikom 11 listopada między godz. 12.45 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym w obrębie pl. Kościuszki oraz na ul. Piłsudskiego na odcinku od pl. Kościuszki do ul. Legionów (w obu kierunkach).
Niestety, choć Bieg Niepodległości cieszy się sporym zainteresowaniem, ani miasto, ani powiat nic nowego do obchodów Święta Niepodległości w tym roku nie wnoszą i znów ma być sztampowo.
Tradycją już jest, że 11 listopada odbywa się odpust św. Marcina przy parafii pod tym wezwaniem przy ul. Gminnej w Białobrzegach. O godz. 11.30 jest tam uroczysta suma, przed kościołem tego dnia można będzie nabyć rogaliki świętomarcińskie, są też różne kramy z rzeczami dla dzieci itp. Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się św. Marcina (Marcina z Tours), patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, tkaczy, podróżników, więźniów, właścicieli winnic, żebraków i żołnierzy. Jego kult jest rozpowszechniony głównie w Wielkopolsce. Od 30 lat Centrum Kultury "Zamek" organizuje Imieniny Ulicy Święty Marcin. Jak co roku 11 listopada w Poznaniu nie zabraknie korowodu ze Świętym Marcinem w stroju rzymskim. U nas takich atrakcji nie ma, ale parafia w Białobrzegach tradycje świętomarcińskie trochę popularyzuje.
Do Białobrzegów, a dokładniej do Miejskiego Centrum Kultury Za Pilicą, warto też zajrzeć w niedzielę, 10 listopada. O godz. 16.00 rozpocznie się tam Gala Finałowa XVIII Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej oraz VIII Konkursu Poezji Patriotycznej. Wystąpią laureaci obu konkursów. Wstęp wolny.
J.D.