tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »

Auto Skup Najlepsze CENY ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Ultimatum dla gminy

 

Do późnych godzin wieczornych debatowali w poniedziałek, 16 stycznia mieszkańcy Spały i spalscy przedsiębiorcy. Na spotkanie zostały zaproszone również władze gminy Inowłódz. Jeśli do kwietnia wójt i jego współpracownicy nie przedstawią konkretnych rozwiązań inwestycyjnych dla Spały, to ogłoszone zostanie referendum lokalne o odłączeniu sołectwa od gminy.
Oblicze konfliktu spalsko-inowłodzkiego przedstawiliśmy dwa tygodnie temu w artykule pt. ?Budżet nie dla Spały?. Władz gminy nie przekonały argumenty przedstawione na spotkaniach z Lokalną Organizacją Turystyczną (25 listopada) i mieszkańcami Spały (12 grudnia). Na ostatniej sesji w 2011 r. Rada Gminy Inowłódź uchwaliła budżet na 2012 r. Brakuje w nim zapisów na inwestycje w Spale, skąd wpływa do kasy gminnej najwięcej pieniędzy z podatków i gdzie pracuje najwięcej ludzi w gminie.
Uchwalenie budżetu nie zniechęciło mieszkańców Spały i przedsiębiorców, prowadzących w tej miejscowości działalność gospodarczą. Postanowili dalej walczyć o swoje. Dlatego zorganizowali kolejne spotkanie.

Grożą secesją
26 maja 2011 r. Sejm uchwalił znowelizowaną ustawę o samorządzie gminnym, która weszła w życie 14 lipca. Zgodnie z nowymi zapisami, zmianie uległy zasady tworzenia, łączenia, podziału i zniesienia gmin, a także ustalania ich granic. Teraz z taką inicjatywą mogą występować sami mieszkańcy, przeprowadzając referendum lokalne. Potrzebny do tego jest tylko wniosek co najmniej 15 mieszkańców, którym przysługuje prawo do wybierania rady gminy. Wniosek o referendum podlega analizie wojewody, który może zakwestionować wolę przeprowadzenia zmian przez mieszkańców tylko w dwóch przypadkach, o których mówi znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym. Jeśli ?dochody podatkowe na mieszkańca gminy w zmienionych granicach lub gminy utworzonej byłyby niższe od najniższych dochodów podatkowych na mieszkańca ustalonych dla poszczególnych gmin zgodnie z ustawą z o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?. Referendum nie będzie możliwe, również w przypadku, gdy ?gmina w zmienionych granicach lub gmina utworzona byłaby mniejsza od najmniejszej pod względem liczby mieszkańców gminy w Polsce według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego ogłoszenie rozporządzenia w sprawie zmiany granic gminy, o którym mowa w ustawie o samorządzie gminnym?. Takie przesłanki w przypadku Spały, która myśli o włączeniu do gminy Tomaszów, raczej nie zostałyby stwierdzone.
Szukanie pieniędzy
W wydatkach inwestycyjnych gminy na 2012 r. dominuje projekt rozbudowy, adaptacji i częściowej rekonstrukcji zamku w Inowłodzu (dotowany ze środków unijnych,) na który zostanie przeznaczone prawie 5,4 miliona złotych. 272 tys. zł będzie kosztować budowa skweru spacerowo-widokowego nad Pilicą w Inowłodzu (gmina stara się o dotację na ten cel). 110 tys. zł zostanie wydane na zamknięcie składowiska w Brzustowie, a 35 tys. zł ma wymianę ogrzewania w budynku Urzędu Gminy. - Wszystko dla Inowłodza, a dla Spały nic. Przecież to Spała, poprzez jarmark i inne imprezy, promuje naszą gminę w całej Polsce. O zamku prawie nikt nie słyszał - żalą się mieszkańcy Spały.
- Tak mały zakres inwestycji jest spowodowany ograniczeniami finansowymi. W ciągu roku będziemy analizować przychody. Jeśli znajdą się środki, pojawią się możliwości realizowania inwestycji również w Spale - odpowiada wójt Zenon Chojnacki.
Kontynuowanie zadań przy remoncie ulic Nadpilicznej, Hubala oraz parkingu, podjęcie budowy leśnej ścieżki rowerowej ze Spały do Teofilowa, opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów nad Pilicą. To tylko niektóre ze spalskich projektów, na które w tym roku na razie nie ma pieniędzy. - Nie da się wszystkiego zrobić od razu. Jest szereg inwestycji w Spale, które z czasem uda się zrealizować. Zostały już zlecone prace na wykonanie projektu nowych garaży, które chcemy umieścić na działkach, prowadzących w stronę Konewki. Chcemy zlikwidować stare, drewniane garaże w centrum Spały. Już pojawił się pomysł budowy w tym miejscu lunaparku. Oczywiście aktualna jest sprawa zagospodarowania zbiornika rzeki Gać. Być może w przyszłości lewą stroną zbiornika będzie można wytyczyć ścieżkę spacerową. Przed nami również adaptacja budynku tzw. Starej Kuźni, gdzie w przyszłości powstanie punkt informacji turystycznej. Prowadzimy też rozmowy na temat przejęcia tego budynku przez stowarzyszenie ?Dolina Pilicy? - wyjaśnia wójt.
Na poniedziałkowym spotkaniu pojawił się też temat jarmarku spalskiego. Władze gminy zapewniły, że w tym roku pozostanie na swoim miejscu. Jednak w przyszłości być może znajdzie nową lokalizację. - Nie zamierzam nigdzie przenosić jarmarku bez konsultacji z mieszkańcami. Jest koncepcja stworzenia wokół zbiornika miejsca parkowego. Będziemy pracować nad różnymi rozwiązaniami - twierdzi Z. Chojnacki.

Wniosek czternastu
Mieszkańcy Spały, wspierani przez spalskich przedsiębiorców, są zdeterminowani i straszą secesją. Na zakończenie poniedziałkowego spotkania zbierali podpisy za ogłoszeniem referendum lokalnego. Pod wnioskiem podpisało się 14 osób, chociaż praktycznie wszyscy byli skłonni to zrobić. Ten jeden brakujący głos stanowi ultimatum dla władz gminy, od których usłyszeli już deklaracje. Teraz oczekują na konkretne działania, żeby znowu nie skończyło się tylko na obietnicach.
Chcą, żeby pomysły przedstawione przez wójta, zostały potraktowane priorytetowo, w formie uchwały. Jeśli w ciągu trzech miesięcy mieszkańcy Spały nie uzyskają takich zapewnień, to wróci sprawa referendum lokalnego. Wtedy determinacja może wziąć górę i jeden brakujący podpis spowoduje, że dojdzie do secesji w gminie. Byłby to ewenement w skali kraju.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1122) z dnia 20 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator