tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Zatrudnimy pracowników do produkcji elementów ...
czytaj dalej »

Angielski dla dzieci i młodzieży ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 W głąb pradziejów Brzustówki

 
Udane wykopaliska

Wygląda na to, że początki osadnictwa na Brzustówce, obchodzącej w tym roku 600-lecie pierwszej wzmianki historycznej, trzeba będzie cofnąć aż o dwa tysiące lat! Wskazują na to wstępne wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych od dwóch tygodni na obrzeżach tej dzielnicy, tuż za ujęciem wody z Pilicy.
Rozbili tutaj obóz badacze pradziejów pod kierunkiem magistra archeologii Michała Góry z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzą prace wykopaliskowe na zlecenie piotrkowskiej filii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Mają one charakter ratowniczy i polegają na odsłonięciu oraz eksploracji i udokumentowaniu pradziejowego stanowiska rozkopanego w ubiegłym roku przez mieszkańca Brzustowa, prowadzącego tutaj nielegalne poszukiwania militariów. Przy okazji wykrywaczem metali natrafił on na żelazne przedmioty związane z rozciągającym się w tym miejscu pradziejowym cmentarzyskiem. Wśród nich był doskonale zachowany grot włóczni oraz nożyce i nożyk. Stanowiły one wyposażenie dwóch grobów popielnicowych, zawierających w glinianych urnach spalone na stosie szczątki wojowników.
Po rozkopaniu i zniszczeniu tych grobów nielegalny ?odkrywca? zabrał ich żelazne wyposażenie, by po jakimś czasie? pochwalić się tymi zabytkami w Internecie. Szybko stały się one obiektem zainteresowania policjantów i archeologów. Ci ostatni oszacowali metrykę znalezisk na II?III wiek naszej ery, wiążąc je z tzw. kulturą przeworską (epoka żelaza) z okresu wpływów rzymskich. Podczas śledztwa mieszkaniec Brzustowa wskazał dokładnie miejsce odsłoniętych przez niego grobów, gdzie tego lata udała się wspomniana na wstępie profesjonalna ekipa archeologiczna.
O tym, że była to słuszna decyzja świadczy wyjątkowo bogaty plon wykopalisk prowadzonych koło Brzustówki. Do minionego wtorku archeolodzy zlokalizowali na pradawnym cmentarzysku aż pięć dobrze zachowanych grobów popielnicowych, a w tym cztery męskie i jeden kobiecy. Wprawdzie gliniane, mocno przepalone urny nie przetrwały w całości, ale ich zawartość przeszła oczekiwania badaczy. Oprócz spalonych szczątków kostnych włożono bowiem do nich rytualnie zgięty żelazny grot włóczni, sprzączki i końcówki do pasów, nożyki i nożyce. W jednej z urn znajdowała się precyzyjnie wykonana z brązu ozdobna zapinka do odzieży, tzw. fibula. Wszystkie te przedmioty, pomimo upływu co najmniej 1800 lat, zachowały się w nadspodziewanie dobrym stanie.
Przy okazji archeolodzy zbadali miejsca rozkopane nielegalnie w ubiegłym roku, znajdując w nich jeszcze kilka interesujących przedmiotów. Obok natrafiono na jeszcze starsze ślady pradziejów, sięgające epoki brązu. Prawdopodobnie pochodzą z osady, istniejącej w tym miejscu około V w. p.n.e. Dla kierującego wykopaliskami M. Góry obecne odkrycia pod Brzustówką są jednymi z najcenniejszych i najciekawszych stanowisk archeologicznych w jego dotychczasowej karierze badawczej. Cmentarzysko, pozostawione przez ludność należącą do plemion germańskich, a dokładniej wandalskich, nie przypadkiem zlokalizowano na brzegu Pilicy. Rzeka mogła stanowić w wierzeniach tych ludzi swoiste sacrum, oddzielające świat martwych od świata żywych w postaci osady położonej na jej drugim brzegu.
Cennych wskazówek do wykopalisk dostarczyły przeprowadzone wcześniej precyzyjne badania geofizyczne tego terenu przy użyciu zdjęć satelitarnych. Pokazały one wyraźnie również ślady przecinających to cmentarzysko transzei strzeleckich z czasów II wojny światowej.
Warto dodać, że badania stały się również dobrą okazją do zarobienia pieniędzy na resztę wakacji dla 25-osobowej grupy dziewcząt i chłopców, uczących się w tomaszowskich szkołach średnich oraz studentów różnych uczelni. Jak zgodnie podkreślają, udział w wykopaliskach jest dla nich także świetną okazją do poznania najdawniejszych dziejów ich nadpilickiej małej ojczyzny. Po zakończeniu prac archeologicznych, przewidzianym na najbliższy piątek, wydobyte z ziemi zabytki zostaną poddane konserwacji i naukowemu opracowaniu. O ich dalszym losie zadecyduje wojewódzki konserwator zabytków. Prawdopodobnie część przedmiotów pochodzących z okresu wojny i lat powojennych trafi do zbiorów Skansenu Rzeki Pilicy, żywo interesującego się przebiegiem i rezultatami obecnych badań wykopaliskowych koło Brzustówki.


K.A.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator