tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Zatrudnimy pracowników do produkcji elementów ...
czytaj dalej »

PEDIATRA A. ŚMIETANKA. Wizyty domowe, tel. 44 ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Pną się do góry zamkowe mury!

 
Inowłódz

Nie mają wakacji budowniczowie inowłodzkiego zamku. Wykorzystują do sezon budowlany. Ostatnio otulali foliowymi opończami świeżo wzniesione fragmenty murów, by deszcz nie zaszkodził zaprawie. Kręcą się wprawdzie betoniarki, przy pryzmach ziemi pracują maszyny, ale rude kamienie, podstawowy budulec zamkowy, wędrują do góry w wiadrach zawieszonych na linie. Kielnia i sprawne dłonie rzemieślników są podstawowymi narzędziami przy wznoszeniu murów średniowiecznej budowli. Nowymi zastępuje się te zamienione przez czas w kamienny rumosz. Przyznać trzeba, że nowe fragmenty nie odbiegają wyglądem od pierwowzoru znajdującego się przecież tuż obok. Jeśli nawet się nieco różnią, to na korzyść. Wewnątrz powstają ściany wynikające z projektu adaptacji przyziemia zamku do przyszłych, nowych potrzeb.
Prace rekonstrukcyjne, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, prowadzone są tak, by w oryginalnym stanie zachować to, co zachować można. To jest rekonstrukcja ruiny i tę ruinę ma być widać, choć będzie to obiekt użytkowy.
Wykonawcy - Robert Wiktorowicz i Sławomir Ostrowski z zakładu budowlanego Vik-Bud w Łasku z Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków z Łodzi - zapowiedzieli, że będą się starali wykorzystać warunki pogodowe sezonu budowlanego, by zrealizować założony na ten rok plan. Do końca sezonu miałyby znaleźć się na swoim miejscu stropy, można by myśleć o zamknięciu i ogrzaniu pomieszczeń.
Kierujący zamkowymi pracami Grzegorz Piątkowski z pewną obawą spogląda na kurczące się szybko zapasy budulca, specyficznego, rudego piaskowca. Inowłodzki kamieniołom został niemal z kretesem zapomniany. Chyba, że ktoś kiedyś wpadnie na pomysł, by pokazać turystom źródło budulca, z którego powstał niegdyś kościół św. Idziego, zamek i wiele innych inowłodzkich budowli, jak choćby strażnica pożarniczej drużyny.
Nie jest to jednak rozwiązanie na teraz. Na bieżące prace wystarcza jeszcze kamienia odzyskanego z odgruzowania ruiny, z rozbiórek budynków, które powstały kiedyś z kamienia pozyskiwanego z zamkowej ruiny. Budowniczowie czekają jednak na dalsze partie rudego piaskowca. O tym , że go kiedyś braknie, myślano już podczas budowy wieży zamkowej. Podobnego kamienia szukano w całej Polsce. Zastępczy budulec znaleziono w kamieniołomie w Radkowie, w Kotlinie Kłodzkiej. Jest też podobny w rejonie Żarnowca. Trwają badania właściwości tamtych piaskowców. Inowłodzki ma je specyficzne. Nie jest np. nasiąkliwy, co decyduje o jego trwałości. Transporty nowego budulca wkrótce powinny dotrzeć na zamkowy plac budowy.


Marek Miziak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (1094) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator