tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Potrafią się dzielić

 Jednym z organizatorów akcji był Kamil Rutkowski z trzeciej klasy elektronicznej, który działa
w szkolnym kole PCK i w tomaszowskiej grupie SIM PCK.


Od czterech lat, w związku ze Światowym Dniem Żywienia i Walki z Głodem, przypadającym 16 października, Polski Czerwony Krzyż prowadzi ogólnopolską kampanię na rzecz walki z głodem. Jej celem jest pozyskanie środków na dożywianie najbiedniejszych dzieci naszego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem regionów dotkniętych bezrobociem, oraz uświadomienie mieszkańcom Polski, że głód to zjawisko występujące nie tylko w państwach trzeciego świata czy terenach objętych konfliktami zbrojnymi, ale również w polskich domach. W ramach kampanii wolontariusze i pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża prowadzą kwesty i zbiórki darów rzeczowych przeznaczonych na ten cel.
W tym roku w Kampanię Walki z Głodem włączyli się m.in. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (popularnego mechanika). Młodzież przygotowała ciasta i inne wypieki, które były sprzedawane w czasie przerw. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przekazane do PCK.
Warto zaznaczyć, że w mechaniku PCK zaistniał całkiem niedawno. Dopiero tej jesieni powołane zostały do życia szkolne koło PCK oraz Klub Honorowych Dawców Krwi. Do obchodów Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem włączyli się także uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego. Także oni uznali, że na problem głodu najlepiej zwrócić uwagę przez pyszny poczęstunek. Tym razem uczniowie z pierwszej klasy humanistyczno-dziennikarskiej zamknęli się w kuchniach i piekli ciasta, robili kanapki i tosty. Zakupili również napoje.
W szkole otworzyli sklepik, w którym pod okiem wychowawcy Krzysztofa Ćwieka, sprzedawali swoje wyroby.
- Nawet się nie spodziewaliśmy, że będzie takie zainteresowanie - mówi Marta Gliszczyńska. - Kupowali uczniowie i nauczyciele. Nie pytaliśmy, ale widać było, że nasze wyroby im smakowały.
W ten sposób pierwszoklasiści zarobili 316 zł i 80 gr.
Pieniądze zostaną w szkole i trafią do kasy szkolnego koła PCK. Jego członkowie wykupią obiady dla najbardziej potrzebujących.
Podobna akcja odbyła się również w I LO. Tu zebrano 418,50 zł, które wpłacono w biurze ZR PCK.
Nieco inaczej podeszli do tematu młodsi. Też postawili na smakołyki, postanawiąjąc jednak od razu podzielić się nimi z mniej zamożnymi kolegami. Tak było np. w Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Czerniewicach. Tam w ramach zorganizowanej przez szkolne koło PCK akcji ph. „Podziel się kanapką” wszyscy, którzy mogli sobie na to pozwolić przynieśli 15 października „zapasowe” drugie śniadanie dla innych dzieci. Jeszcze dalej poszły maluchy z klasy IIIa w Szkole Podstawowej nr 1. Wszystko zaczęło się od wycieczki do Muzeum Chleba w Radzionkowie. - Dzieci m.in. obejrzały tam film z prelekcją na temat głodu, o tym, że nie wszyscy mają co jeść. Ujęła je historia o dziewczynce, która popłakała się, widząc jak jej koleżanka wyrzuca do kosza bułkę z szynką, bo sama nic tego dnia nie jadła. Wspólnie postanowiliśmy, że zrobimy coś, by takie sytuacje nie zdarzały się w naszej szkole - opowiada Elżbieta Adamska, wychowawczyni klasy i jednocześnie opiekunka szkolnego koła PCK. - Na końcu naszej klasy stanął talerz z przykrywką, nazwany przez dzieci „talerzykiem dobroci”. Każdy, kto uważa, że nie zje całego drugiego śniadania, może tam odłożyć jego część dla innych. To zdało egzamin. Trafiają tam nie tylko kanapki. Dzieci przynoszą też słodkości - czekoladki, ciastka. Kto czuje się głodny, może śmiało i bez skrępowania korzystać z tych zapasów.

(poż, wk)


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (1058) z dnia 29 Października 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator