tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

CYKLINOWANIE, układanie parkietów, renowacja ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Przenieśli się w krainę dzieciństwa

 



Autorzy nagrodzonych prac w części literackiej.


Konkurs plastyczno-literacki pn. „Moja mała ojczyzna” rozbudzający patriotyzm lokalny młodzieży naszego powiatu, a poświęcony urokom ziemi tomaszowskiej zorganizowany został przez Miejską Bibliotekę Publiczną już po raz piąty. Tegoroczna, jubileuszowa edycja nosiła podtytuł „Podróż w krainę dzieciństwa”. - Staramy się wzbudzić wśród młodych ludzi zainteresowanie najbliższym regionem, spowodować, że choć na chwilę zatrzymają się i pomyślą o tym, skąd pochodzą, czy miejsce, w którym dorastają, można pokochać i czy jest za co je kochać?! - mówi Monika Koselak, instruktor powiatowy MBP i koordynatorka konkursu. - Może dzięki konkursowi bliżej i uważniej przyjrzą się swojej małej ojczyźnie, zapragną tu kiedyś wrócić, pracować, mieszkać, by przyczyniać się do jej rozwoju? - dodaje.
W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży gimnazjalnej, jak i tej ze szkół ponadgimnazjalnych. Do organizatora wpłynęło dwa razy więcej prac niż w roku ubiegłym - łącznie 80 w konkursie literackim i plastycznym. W części literackiej jury zakwalifikowało do oceny 42 prace (35 w kategorii gimnazjów i 7 w kategorii szkół ponadgimnazjalnych), a w części plastycznej 38 prac składających się z rysunków, albumów i folderów (po 19 w każdej kategorii wiekowej).
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród zwycięzcom odbyło się we wtorek, 22 czerwca w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zaproszeni zostali wszyscy laureaci i ich opiekunowie. Protokół z części literackiej odczytał Krzysztof Stefaniak, polonista i przewodniczący jury tej części konkursu. - Poziom tegorocznych prac literackich był naprawdę dobry. I choć bez większych dyskusji wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze, to wśród pozostałych było dużo takich, które mogły się podobać - mówił w imieniu członków komisji konkursowej Krzysztof Stefaniak.
Wśród gimnazjalistów najlepiej o krainie swojego dzieciństwa napisała Anita Majewska, uczennica Gimnazjum nr 4. Pierwszą nagrodę przyznano jej „za sprawność w zastosowaniu formy reportażu, wzbogacenie jej głębszą refleksją, za celność i oszczędność środków wyrazu”. Opiekunką Anity jest Ewa Seredyn. Drugie miejsce „za widoczną wrażliwość w postrzeganiu świata i umiejętność posługiwania się adekwatnym do niej stylem, nadającym pracy znamiona prozy poetyckiej” zajęła Aleksandra Gruda z Gimnazjum w Rzeczycy (opiekunka Aneta Kurpińska). Trzecie miejsce przypadło Kindze Przybysz z Gim. 3 (opiekunka Izabela Kowara) „za umiejętność dostrzegania najistotniejszych znaczeń w bogactwie doświadczeń dziecka, za umiejętność ich przedstawienia w formie literackiego i psychologicznego skrótu”. Jedyne wyróżnienie w tej kategorii przyznano Natalii Stańczyk z Gim. 4 (opiekunka Ewa Seredyn) „za wyraźnie widoczne dowody początków rozumienia, czym jest poezja i jak należy ją pisać”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w części literackiej największe wrażenie na jury zrobiła praca Martyny Łyczek z II LO. Doceniono ją „za oryginalność konstrukcji pracy, w której wspomnienia z dzieciństwa stały się podstawą eseju o subtelnych i skomplikowanych mechanizmach psychicznych dojrzewania i budowania tożsamości”. Miejsce drugie zajęła Joanna Kubacka z I LO „za rzadko spotykane połączenie: świadomości tematu, świadomości własnych przeżyć, precyzji konstrukcyjnej z poetyckością narracji i refleksji”. Na miejscu trzecim uplasowała się jej szkolna koleżanka Karolina Matuszewska „za umiejętność wykorzystania możliwości literackiego skrótu, świadomą syntezę wspomnień z dzieciństwa, stworzenie sugestywnego ekwiwalentu artystycznego dziecięcych doznań. Za konsekwencję w utrzymaniu plastycznego charakteru narracji”. Opiekunkami obu uczennic są Maria Banaszkiewicz i Mirosława Marcinkowska-Budnik.
W części plastycznej w kategorii gimnazjalistów jury pod przewodnictwem Bożeny Gajdy, plastyczki z MOK pierwsze miejsce przyznało Edycie Kabat z Gim. 3 (opiekunka Marzena Kozar), drugie Kacprowi Cywińskiemu z Gim. 7 (opiekunka Agnieszka Bieniek), a trzecie Monice Światek z Gim. w Będkowie (opiekunka Agata Karlińska). Wyróżniono prace Aleksandry Gołąbek z Gim. 1 (op. Beata Śliwińska) oraz Agnieszki Kowalczyk z Gim. 3 (op. Marzena Kozar). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Wysmyk z ZSP 1. Drugą nagrodę przyznano Monice Jakóbczak z ZSP 2, a trzecią Pawłowi Rutkowskiemu z ZSP 1. Wyróżniono pracę Tomasza Kacprzyka z ZSP 1 (wszystkich uczniów mechanika przygotowała Beata Goździk).
Nagrody laureatom obu konkursów wręczali Ewa Adamska, dyrektorka MBP i Leszek Dąbrowski, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Rekreacji UM. Uroczystość uświetniła prelekcja zatytułowana „A przecież wszystko tam zostało! - literackie powroty Juliana Tuwima do ojczyzny dzieciństwa i młodości”, którą wygłosił Zbigniew Milczarek.
W tym roku konkurs „Moja mała ojczyzna” był jednym z wydarzeń, które wpisują się w projekt pn. „Tomaszowska Odyseja Literacka” realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzenie artystyczne - priorytet 4 - Literatura”.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (1041) z dnia 2 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator