tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

KARDIOLOG dziecięcy prof. doc. dr hab. med. JERZY ...
czytaj dalej »

Układamy kostkę ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Odznaczenie dla historyka

 Jerzy Wojniłowicz z żoną Lucyną i ministrem Jackiem Sasinem w Belwederze.


Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), jedno z najwyższych polskich odznaczeń państwowych, zawisł na piersi Jerzego Wojniłowicza.
Stało się to 26 stycznia na uroczystości w warszawskim Belwederze, gdzie w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego pana Jerzego udekorował minister Jacek Sasin.
Jerzy Wojniłowicz jest emerytowanym nauczycielem geografii. Przepracował w oświacie ponad 30 lat. Uczył geografii m.in. w szkołach podstawowych nr 10 i nr 5 (obie już nie istnieją), ale jego prawdziwą pasją była i jest historia, szczególnie ta dotycząca naszego regionu. Niestrudzony badacz zdarzeń z okresu II wojny światowej jest autorem lub współautorem wielu książkowych publikacji popularnonaukowych i artykułów prasowych. Właśnie za wkład w badania nad tym okresem naszych dziejów tomaszowskie organizacje kombatanckie wystąpiły do władz państwowych o przyznanie odznaczenia. Wcześniej Wojniłowicz był odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za pracę w szkolnictwie.
Pan Jerzy jest wieloletnim członkiem tomaszowskiego Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie pełni funkcję sekretarza, a wcześniej przez wiele lat był przewodniczącym. Wizyta w Belwederze nie sprowadziła się tylko do aktu dekoracji. Odznaczeni goście zostali zaproszeni do zwiedzenia m.in. siedziby marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta wycieczka po historycznych pokojach wzbogaciła wiedzę naszego regionalisty o przyczynek do historii Tomaszowa. Otóż przewodniczka pokazała dokument spisany w języku hebrajskim w 1932 r. o zakupie w Palestynie przez wspólnotę żydowską z Tomaszowa działki ziemi i podarowanie jej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Przy pisaniu artykułów dotyczących lokalnej historii nieraz korzystaliśmy z wiedzy Jerzego Wojniłowicza, dlatego cieszy nas przyznane mu wyróżnienie. Gratulujemy.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (1020) z dnia 11 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator