tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

BIURO RACHUNKOWE* - księgi, podatki, ZUS, kadry, ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Bunkier w remoncie

 Do końca roku bunkier przy ul. Strzeleckiej
ma stać się prawdziwą atrakcją.


Przy bunkrze Regelbau 621 przy ul. Strzeleckiej trwają prace remontowe. Wkrótce powstaną stanowiska na moździerz i armatę oraz plac do rekonstrukcji historycznych. Stowarzyszenie "Batalion Tomaszów", zajmujące się modernizacją obiektu, odbudowuje też przeciwskarpę ziemną, która została zniszczona kilka miesięcy temu.
W ostatnim czasie opiekę nad bunkrem od stowarzyszenia "Labirynt" przejął "Batalion Tomaszów", który zajmie się teraz pracami remontowymi.
Na początku maja osunęła się skarpa znajdująca się naprzeciwko bunkra i wzmacniające ją drewniane bale. Najprawdopodobniej ziemia nie wytrzymała naporu wody, ale swoje zrobili też wandale, którzy powyciągali zabezpieczające bale. - Wynajęliśmy koparkę i poszerzyliśmy wykop, prowadzący do wejścia. Dzięki temu powstał tam plac, na którym w przyszłości będziemy organizować rekonstrukcje historyczne. Zaczęliśmy też umacniać skarpę, ale potrzebujemy większej ilości drewnianych elementów - wyjaśnia Paweł Grad ze stowarzyszenia "Batalion Tomaszów".
Przy bunkrze powstaną stanowiska na moździerz i armatę, które będą tam przywożone przy okazji inscenizacji historycznych. - Na stałe nie mogłyby tam zostać. Pewnie zainteresowaliby się nimi amatorzy złomu. Co prawda armata waży około 400 kg, ale wolimy za każdym razem przywozić ją ze sobą. W ramach prac modernizacyjnych chcemy też pomalować bunkier (na ciemnozielono i brązowo). Co prawda ten obiekt, zbudowany przez Niemców w 1944 r., zawsze był szary, ale chcemy go trochę ubarwić, żeby stał się bardziej atrakcyjny. Podobne budowle na Wale Atlantyckim też były w ciemnych kolorach - mówi P. Grad.
Stowarzyszenie wykonuje remont z własnych środków. Miłośnicy militariów nie mogą liczyć na pomoc Urzędu Miasta, od którego dzierżawią obiekt nieodpłatnie. Prace modernizacyjne potrwają do końca roku. Zimą przy bunkrze odbędzie się rekonstrukcja historyczna.
Niestety to miejsce upodobali sobie amatorzy napojów wysokoprocentowych. W wakacje gromadzą się tu też grupki młodzieży. Przesiadują wieczorami i pozostawiają po sobie mnóstwo śmieci. Zaśmiecony jest teren wokół tablicy upamiętniającej tomaszowian pomordowanych przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Młodzi ludzie siadają przy obelisku i popijają piwko. Patrole Straży Miejskiej i policji mogłyby częściej odwiedzać to miejsce i przywołać młodzież do porządku.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (1200) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator