tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 "Aquapark w centrum Spały?

 Nad spalskim stawem "Kulturalna Spała"
chce zbudować aquapark i kąpielisko.


Budowa kąpieliska, aquaparku i elektrowni wodnej - to pomysły Stowarzyszenia "Kulturalna Spała" na zagospodarowanie centrum Spały, które chce realizować we współpracy z gminą Inowłódz w ramach partnerstwa publicznoprawnego. Jednak wójt ma inną koncepcję na urządzenie terenu wokół zbiornika na rzece Gać.

24 maja grupa mieszkańców Spały zawiązała stowarzyszenie, które za cel postawiło sobie rozwój kulturalny i gospodarczy tej miejscowości. W czwartek, 20 czerwca "Kulturalna Spała" zorganizowała ognisko z kiełbaskami dla mieszkańców, żeby przedstawić swoje założenia i posłuchać sugestii innych.
- Chcemy organizować imprezy kulturalne i artystyczne oraz wspierać władze samorządowe w tym zakresie. Zamierzamy też popierać wszelkie inicjatywy społeczne, zmierzające do rozwoju Spały, przywrócenia jej dawnej prezydenckiej świetności. Trzeba wykorzystać potencjał turystyczny i gospodarczy tej miejscowości, żeby znowu stała się miejscem, do którego chętnie będą przyjeżdżać ludzie z całej Polski - mówi Marta Drewniak, prezeska Stowarzyszenia "Kulturalna Spała".
Pierwszym pomysłem stowarzyszenia były Dni Spały (22 i 23 czerwca). Zorganizowano wystawę florystyczną, koncerty, ognisko i puszczanie wianków na Pilicy. W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich odbyła się konferencja pt. "Świetlana przyszłość Spały", podczas której stowarzyszenie przedstawiło swoje plany, również dotyczące zagospodarowania centrum miejscowości.
Pojawiła się koncepcja współpracy "Kulturalnej Spały" z gminą Inowłódz na zasadach partnerstwa publicznoprawnego. Zostały omówione szczegóły prawne i korzyści płynące z takiej współpracy. Nowo powstałe stowarzyszenie chce zbudować kąpielisko przy zbiorniku na rzece Gać i aquapark. Będzie zabiegać również o uruchomienie elektrowni wodnej (na rzece), tak jak było w czasach carskich. Zagospodarowanie centrum Spały wiąże się dużymi kosztami, których samorząd w ramach swojego budżetu nie będzie w stanie pokryć. - Dlatego chcielibyśmy zaprosić do współpracy inwestora prywatnego - wyjaśnia prezeska "Kulturalnej Spały." - Z tym, że w umowie z nim zawartej będzie zaznaczone, że obiekty zostaną wykorzystane na potrzeby imprez publicznych. Będą z nich mogli korzystać mieszkańcy i turyści. W ostatnich latach Spała stała się ważnych ośrodkiem konferencyjnym. Wiele firm wybiera to miejsce na spotkania. Turyści w Spale nie mają co robić. Pojeżdżą na rowerze, popływają kajakiem, zwiedzą okoliczne atrakcje i szybko wyjeżdżają. Proponowane przez nas rozwiązania pozwoliłby zatrzymać ich na dłużej.
Koncepcje stowarzyszenia mogą nigdy nie zostać zrealizowane, ponieważ władze gminy zamierzają się trzymać przyjętego wcześniej scenariusza. - Projekt zagospodarowania centrum Spały jest gotowy od kilku miesięcy. Będziemy go realizować wspólnie z prof. Małgorzatą Milecką, której pomysły na aranżację architektury krajobrazu na pewno sprawią, że to miejsce będzie atrakcyjne - odpowiada wójt Zenon Chojnacki.
Droga do realizacji gminnego projektu jest jednak długa. Najpierw musi zostać wykonany remont grobli przy stawie i jazu na rzece Gać, co wymaga całkowitego spuszczenia wody w zbiorniku. - Jesteśmy w trakcie przygotowań do tych prac. Żeby ruszyć z miejsca, potrzebne są ekspertyzy i pozwolenia wodno-prawne. Na razie trudno określić, kiedy przystąpimy do modernizacji - mówi Z. Chojnacki.
Według ustaleń sprzed kilku miesięcy woda ze stawu miała być spuszczona już latem, a jesienią (po Dożynkach Prezydenckich) planowano ruszyć z pracami rewitalizacyjnymi przy zbiorniku. Jednak wygląda na to, że inwestycja się opóźni i może w tym roku nawet nie ruszyć. O planach zagospodarowania centrum Spały mówi się już od kilku lat. Co jakiś czas pojawią się nowe koncepcje wykorzystania tych terenów. Gorzej jest z ich realizacją.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (1198) z dnia 5 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator