tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Koperty z nadrukiem ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Bajeczne miasto, kosmiczny plan

 
Kolejka do Zalewu Sulejowskiego, Zakład Wodoleczniczy, stadion KS ?Pilica?. To nie są plany miejskie na przyszłą kadencję. To jest drobna cząstka inwestycji, które miały powstać na okoliczność obchodów... 150-lecia nadania praw miejskich Tomaszowowi Mazowieckiemu.Okazuje się, że Tomaszów miał być piękny jak Paryż, bogaty jak Londyn, bezpieczny jak Genewa i wesoły jak Rio, nie 6 lat temu, gdy powstała ?Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego miasta na lata 2008-2022?, ale 33 lata temu, gdy miasto przygotowywało się do obchodów 150-lecia istnienia.
W listopadzie 1979 r. Łódzkie Zakłady Graficzne wydrukowały w nakładzie 350 egzemplarzy wykaz zadań do realizacji w związku ze 150. rocznicą nadania praw miejskich Tomaszowowi Mazowieckiemu. Były to zamierzchłe czasy, gdy Tomaszów nie był jeszcze gminą, a jedynie miastem i jak widać nobilitowało to do działań, które miejskość miały jeszcze bardziej podkreślać i ugruntowywać. Ośmiostronicową broszurkę wydały władze miasta i opatrzyły sygnaturką: do użytku wewnętrznego.
Lista zadań zawartych w broszurce jest imponująca. Podzielono je na: plan centralny, terenowy, czyny społeczne i postulaty. W czynie społecznym, czyli jak to się dziś nazywa, rękoma wolontariuszy, miały być wybudowane m.in. boiska przy szkołach podstawowych (nr 1 i 6, stara nomenklatura), stadion KS ?Pilica?, przychodnia zdrowia w Białobrzegach i... kolejka do Zalewu Sulejowskiego. Ze wskazania zawartego w instrukcji wynika, że to ostatnie zadanie mieli wykonywać robotnicy (wtedy jeszcze istnieli) chyba wszystkich tomaszowskich zakładów pracy. 30 lat temu zakładów produkcyjnych i zatrudnionych w nich (na umowy stałe) robotników było bardzo wielu, więc być może wciąż się wydawało, że to całkiem realne zamierzenie.
Przy każdym z planowanych zadań podano inwestora. Ponieważ mowa jest o zadaniach (a raczej marzeniach) sprzed 30 lat, warto przypomnieć/zauważyć, że planowanie było wówczas centralne, więc potencjalni inwestorzy mieli g... do gadania. Wielu z nich już nie istnieje. I tak np. wspomniany stadion miał wybudować ZWCh ?Chemitex Wistom?, podobnie jak własną oczyszczalnię ścieków. ZAS Skogar i MZPW ?Mazovia? miały dokonać modernizacji swoich zakładów produkcyjnych.
Niektóre z wymienionych zadań zostały wykonane i służą miastu do dziś. Jak choćby adaptacja budynku przy ul. Wyzwolenia (dziś ul. św. Antoniego) na pałac ślubów, rozbudowa hotelu ?Tama? (przy tej samej ulicy, dziś hotel ?Mazowiecki?), gazyfikacja osiedli ?Zapiecek?, ?Strzelecka?. Wymieniać można długo.
Są zadania, które dziś w kraju kapitalistycznym, gdzie rządzą prawa wolnego rynku, młodszych czytelników mogą wprowadzać w osłupienie, np. budowa apteki przy ul. Warszawskiej, budowa pawilonu owocowo-warzywnego, rozbudowa restauracji ?Baśniowa?, modernizacja lokalu gastronomicznego w Białobrzegach, trzy małe kawiarenki (nie ma niestety podanego adresu, a jedynie inwestor - WSS ?Społem?) oraz kawiarenka dla dzieci (też WSS ?Społem?), adaptacja pomieszczeń po byłej kotłowni na os. 35-lecia PRL (co za obrzydliwa nazwa!) na zakład usługowy RTV i sklep.
Są też zadania, których do dziś nie udało się zrealizować. Wśród nich: adaptacja łaźni miejskiej na zakład wodoleczniczy (to zadanie wskazuje, że już 30 lat temu myślano poważnie o Tomaszowie jako o mieście wody), adaptacja budynku po młynie na obiekt kulturalno-gastronomiczny.
Gdyby ówczesny plan, którego perspektywa czasowa sięgała maksymalnie 1982 r., udało się zrealizować, to dzisiejszy wielki i kosztowny projekt budowy ponad 100 km kanalizacji sanitarnej nie miałby racji bytu. Nie wydawalibyśmy też jako miasto dziesiątków milionów złotych na modernizację ulic, bo zaplanowano budowę niemal wszystkich, łącznie z tymi, które dziś miejskie już nie są, czyli. np. ul. Warszawskiej.
W sumie plan obejmował siedemdziesiąt różnych zadań. Niestety, nie ma w nim informacji na temat źródeł finansowania. Z kosztorysowych cen podanych przy większości inwestycji (w milionach zł) wynika, że było to planowanie ?od Sasa do lasa?. I tak miały powstać dwa żłobki, z tym, że jeden miał kosztować 8,6 mln zł, a drugi... 22 mln zł. Budowę przyszkolnej sali gimnastycznej przy ZSZ nr 1 oszacowano na 9 mln zł, za to apteki na 7 mln zł. Elewacje 500 budynków w mieście miały kosztować 45 mln zł. Dwie największe inwestycje, jak wynika z planów, to budowa oczyszczalni (po 33 latach wciąż najkosztowniejsze zadanie w mieście) - 496 mln zł i modernizacja rzeźni drobiu oraz modernizacja magazynu pasz w Tomaszowskich Zakładach Drobiarskich - 456 mln zł. Niestety nie ma informacji, ile miała wówczas kosztować kolejka nad zalew.
Jedno jest pewne, gdyby w tamtym czasie, w ciągu czterech lat, udało się zrealizować całość zadań, dziś Tomaszów byłby innym miastem: pięknym, bogatym, bezpiecznym i na pewno wesołym.
Nie wiadomo, którędy miała pobiec trasa kolejki
z Tomaszowa nad Zalew Sulejowski. Póki co ?dorobiliśmy się?
ścieżki rowerowej, która kończy się za grotami.
Kto pamięta, że ?Baśniowa? to była kiedyś restauracja?
O niedoszły zakład wodoleczniczy miasto tak zadbało,
że zamienił się w ruinę.
Były młyn strawił pożar,
ale nawet przez chwilę nie był obiektem kulturalno-gastronomicznym.


Agnieszka Łuczak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (1184) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator