tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Grupa Balex Metal to międzynarodowa organizacja z ...
czytaj dalej »

JERZY RATAJSKI - pediatra, neurolog dziecięcy, ...
czytaj dalej »

KARDIOLOG dziecięcy prof. doc. dr hab. med. JERZY ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Ogrzewalnia dwa tygodnie dłużej

 
Zimowa aura skłoniła administratorów ogrzewalni przy ul. Luboszewskiej do wydłużenia terminu jej działalności w tym sezonie. Bezdomni będą mogli tam szukać schronienia jeszcze do połowy kwietnia. Potem kontener najprawdopodobniej przekazany zostanie w użyczenie Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta, które prowadzi nieopodal schronisko dla bezdomnych mężczyzn.Panująca nadal zimowa aura spowodowała,
że funkcjonowanie ogrzewalni
dla bezdomnych przy Luboszewskiej
wydłużono o dwa tygodnie.W poprzednim sezonie ogrzewalnia działała od grudnia 2011 r. do końca marca 2012 r. W tym zaplanowano taki sam termin zakończenia jej funkcjonowania. Jednak panująca nadal niska temperatura, spadająca zwłaszcza nocami nawet o kilkanaście stopni poniżej zera, spowodowała, że administrator ogrzewalni, czyli Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zdecydował o wydłużeniu jej działalności do 15 kwietnia. - Na razie są to dwa tygodnie, ale jeśli będzie taka potrzeba, być może przesuniemy ten termin jeszcze o kilka dni - mówi Jolanta Szustorowska, dyrektorka MOPS. - Wszystko będzie zależało od pogody.
Kontener socjalny przy Luboszewskiej to już trzecia lokalizacja ogrzewalni dla bezdomnych w naszym mieście. W ubiegłym sezonie funkcjonowała przy ul. Zgorzelickiej, w budynku, który w związku z budową ul. Nowomurarskiej (obecnie Meca) został wyburzony. Miasto długo nie mogło znaleźć nowego miejsca dla ogrzewalni, w końcu zdecydowano się na zakup kontenera socjalnego i ustawienie go na peryferiach, kilkaset metrów od prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta schroniska dla bezdomnych mężczyzn. Zanim go oddano do użytku przez kilka tygodni (na przełomie grudnia ub.r. i stycznia br.) ogrzewalnia działała w wynajmowanych od powiatu pomieszczeniach byłej budowlanki przy ul. Farbiarskiej. Wyprowadzenie ogrzewalni z centrum miasta spowodowało spadek zainteresowania tą formą pomocy. Od początku stycznia do końca marca oraz w grudniu 2012 roku, czyli w okresie, gdy ogrzewalnia funkcjonowała przy Zgorzelickiej, a później przy Farbiarskiej z pomocy skorzystało 130 osób, w tym 23 spoza Tomaszowa. Od momentu, gdy przeniesiono ją na Luboszewską, czyli od stycznia tego roku do chwili obecnej - tylko około 50.
W kontenerze bezdomni mają do swojej dyspozycji niewielką świetlicę wyposażoną w 15 krzeseł, stolik i umywalkę (niektórzy mają koce i karimaty), toaletę, a także pomieszczenie socjalne, gdzie mogą przygotować sobie posiłek i herbatę (na Farbiarskiej korzystali z obiadów refundowanych przez MOPS, na Luboszewską nie są one już dowożone). W trakcie pobytu w ogrzewali bezdomni mogą też wziąć kąpiel (jest kabina prysznicowa) oraz pobrać ze znajdującego się na miejscu magazynu czystą i cieplejszą odzież. Dogląda ich czterech (pracujących na zmiany) opiekunów. Raz w tygodniu ogrzewalnię odwiedza pracownik socjalny, by monitorować potrzeby przebywających tam akurat bezdomnych. Niektórych udało się nawet namówić na leczenie odwykowe.
Utrzymanie ogrzewalni od stycznia do marca 2012 roku kosztowało 74.318 zł, w grudniu MOPS wydał 14.222 zł, a w tym roku (styczeń-marzec) ok. 45.000 zł.
Na pytanie, jakie będzie przeznaczenie kontenera po zamknięciu ogrzewalni, na razie ani w MOPS-ie, ani w Urzędzie Miasta nikt nie potrafi odpowiedzieć. Jedną z możliwości jego zagospodarowania w miesiącach letnich i jesiennych, która jest rozpatrywana, jest oddanie go w użyczenie Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta na potrzeby schroniska dla bezdomnych mężczyzn.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (1184) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator