tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Koperty z nadrukiem ...
czytaj dalej »

miniBUS - 9 osób, tel. ...
czytaj dalej »

SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Przygotowani do fali...

 


Jeszcze w tym tygodniu synoptycy zapowiadają znaczne ocieplenie, co oznacza, że może dojść do gwałtownych roztopów. Na takie zagrożenie musiał przygotować się Nadzór Wodny ze Smardzewic, wydziały kryzysowe z całego powiatu będą na bieżąco monitorować poziom małych rzek.
Zdaniem specjalistów na naszym terenie nie powinno dojść do niebezpiecznych sytuacji związanych z zapowiadanym nagłym przyjściem wiosny i wysokich dodatnich temperatur. Choć śniegu za oknem jest jeszcze sporo, od tygodni sukcesywnie topnieje. Ziemia i rzeki, jak na razie, nie mają problemu z przyjęciem takiej ilości wody.
- Z docierających do nas informacji wynika, że na terenie od Częstochowy do Śląska nie zalega zbyt wiele śniegu - mówi Tadeusz Bienias, kierownik Nadzoru Wodnego w Smardzewicach. - Wnioskujemy więc, że Pilica i jej dopływy nie powinny gwałtownie przybrać. Więcej śniegu leży na terenach południowo-zachodnich, a to oznacza, że prawdopodobnie większą wodę przyjmie Wisła.
Mimo że teoretycznie zagrożenia na naszym terenie nie ma, Nadzór Wodny przygotowuje Zalew Sulejowski na przyjęcie fali wezbraniowej. Tak naprawdę zbiornik już w tym roku przyjął przynajmniej dwie takie fale. Mimo to we wtorek (26 marca) podjęto decyzję o ograniczeniu ilości wypuszczanej przez zaporę wody do Pilicy. - Śnieg topnieje stopniowo i rzekami płynie niewiele wody - mówi T. Bienias. - W ten sposób w zalewie szybko zaczął opadać poziom, od zeszłego tygodnia o 60 centymetrów. Obecnie rezerwa w zbiorniku wynosi 20 milionów metrów sześciennych wody, a to oznacza, że jesteśmy przygotowani do przyjęcia fal wezbraniowych. Z zapowiedzi pogodowych wynika, że w święta na wodach ma być spokój, większych problemów nie powinno być nawet, gdy dojdzie do zapowiadanych plus osiemnastu stopni Celsjusza.
Zalew Sulejowski jest więc gotowy na wiosnę, pozostaje pytanie, jak poradzą sobie z topniejącym gwałtownie śniegiem mniejsze rzeki? Wieloletnie doświadczenia są ostrzeżeniem, że mogą być one bardzo groźne. Na naszym terenie to właśnie one są największym utrapieniem. Stale monitorować je będą pracownicy samorządowych wydziałów kryzysowych. Jak twierdzą niektórzy z nich, nie powinno być tak źle, bo śniegu nie ma już zbyt wiele, a stan rzek jest niski.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 13 (1184) z dnia 29 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator