tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Jakie będzie centrum Spały?

 Remont jazu na rzece Gać
i zagospodarowanie terenu wokół zbiornika to najważniejsze
spalskie inwestycje zaplanowane na ten rok.


820 tys. zł przeznaczy w tym roku gmina Inowłódz na zagospodarowanie terenu wokół zbiornika i rzeki Gać oraz modernizację urządzeń hydrotechnicznych jazu. To jednak za mało, żeby zrealizować wszystkie plany. Władze gminy liczą jeszcze na pieniądze unijne. - Jeśli uda nam się pozyskać zewnętrzne środki, to na pewno w tym roku wyremontujemy zaporę i jaz, a jesienią zrobimy plac na imprezy plenerowe przy zbiorniku - zapewnia wójt Zenon Chojnacki.
Te pomysły nie do końca podobają się Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale.
Najbardziej palącą kwestią jest remont grobli przy stawie i jazu. Jesienią ub.r. wysoki poziom wody w zbiorniku groził nawet zalaniem Spały. W grobli zaczęły robić się dziury i podjęto decyzję o obniżeniu poziomu wody o 30 cm. To było tylko doraźne rozwiązanie. Wiosną sytuacja może się powtórzyć, a w najczarniejszym scenariuszu doprowadzić nawet do podmycia drogi krajowej nr 48 i zalania oczyszczalni ścieków.
- Na pewno do tego nie dopuścimy. Jesteśmy po rozmowach z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi. Eksperci są zgodni co do naszych propozycji całkowitego spuszczenia wody i modernizacji urządzeń hydrotechnicznych. Podpisaliśmy umowę z firmą, która przygotowuje ekspertyzę obejmującą zakres niezbędnych prac - wyjaśnia Z. Chojnacki.
Remont ma ruszyć jeszcze w tym roku. Kiedy, na razie nie wiadomo. Oprócz ekspertyz potrzebne są również pozwolenia wodno-prawne.
Częścią urządzeń hydrotechnicznych jest basen położony tuż obok stawu. Na zdewastowanym obiekcie kiedyś odbywały się zawody pływackie. Przez długie lata służył również jako kąpielisko. Do tej pory w dokumentach figuruje jako obiekt przeznaczony do rekreacji, ale sanepid (słusznie) nie dopuszcza do jego użytkowania.
Gminny projekt zagospodarowania terenu wokół zbiornika przewiduje zasypanie basenu. Takie rozwiązanie wydaje się najlepszym z możliwych. Ten pomysł podzielają mieszkańcy Spały i spalscy przedsiębiorcy. Teren po basenie mógłby zostać w przyszłości wykorzystany na potrzeby turystyki. Odpowiednie wyprofilowanie brzegu stawu pozwoliłoby tam na urządzenie przystani dla kajaków i rowerków wodnych.
Jesienią (tuż po dożynkach) gmina planuje zagospodarować część terenu, na którym odbywają się imprezy plenerowe, m.in. Jarmark Spalski, Dożynki Prezydenckie i Hubertus. Dokładnie chodzi o plac po lewej stronie drogi, prowadzącej od ul. Piłsudskiego (przy skrzyżowaniu z DK nr 48) w stronę Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.
Cały teren ma zostać wyłożony kostką brukową, na której w przyszłości stanie scena plenerowa lub amfiteatr. - Takie rozwiązanie będzie dużym ułatwieniem dla organizatorów imprez, ale też ich uczestników. Utwardzona zostanie również droga prowadząca w kierunku osiedla Ogród i COS-u - uzasadnia wójt.
Ten pomysł nie podoba się Lokalnej Organizacji Turystycznej, która proponuje inne rozwiązanie. - Dziękujemy za uwzględnienie spalskich potrzeb inwestycyjnych w budżecie gminy. Deklarujemy gotowość współpracy przy adaptacji otoczenia rzeki Gać. W oparciu o konsultacje społeczne trzeba opracować szczegółowy plan tego przedsięwzięcia. Warto wykorzystać istniejący już materiał specjalnego zespołu (kierowanego przez prof. Małgorzatę Milecką z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie). Zamiast betonu i kostki brukowej, powinny się tam pojawić elementy nawiązujące do przyrodniczego, naturalnego charakteru zagospodarowania przestrzennego Spały. Specjaliści od architektury krajobrazu są gotowi włączyć się w opracowanie projektu - mówi Michał Słoniewski, prezes LOT-u.
Projekt zagospodarowania terenu przygotowywany (na zlecenie gminy) przez Mariusza Chachonia nie przewiduje wprowadzenia elementów zielonych na placu.
- To zupełnie rozbiłoby funkcję tego miejsca. Jeśli w przyszłości ma na nim stanąć scena, to nie możemy wydzielać fragmentów zieleni. Ewentualnie można pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowych nasadzeń na obrzeżach placu. To nie będzie jednolita betonowa nawierzchnia, ale urozmaicona różnymi kolorami kostki - odpowiada architekt.
Parkowy charakter ma mieć w przyszłości druga część tego placu, przyległa do DK nr 48. Kwestia jego zagospodarowania jest otwarta.
Bliższy realizacji jest ciąg spacerowy po drugiej stronie zbiornika (wzdłuż osiedla Ogród). Powstanie tam nowa ścieżka w stronę COS-u. Gmina planuje przenieść garaże z centrum Spały za halę C (przy drodze do Konewki). Ten pomysł nie podoba się użytkownikom. Na razie nie wiadomo, jak zostanie zagospodarowany teren wokół starej kuźni carskiej (budynek prawdopodobnie zostanie przeznaczony do rozbiórki). To perspektywa na następne lata.


Józef Michalik   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator