tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Emeryci i żołnierze będą odpoczywać w spalskich lasach

 Ze starej stołówki zostały tylko fundamenty.
Wkrótce w tym miejscu stanie nowoczesne centrum
rehabilitacyjno-opiekuńcze.


Do 2015 r. w Spale powstanie komfortowe centrum rehabilitacyjno-opiekuńcze, w którym będzie miejsce dla 120 pensjonariuszy, a 20 osób znajdzie zatrudnienie. Z ośrodku zamieszkają ludzie w podeszłym wieku, ale również żołnierze, odpoczywający po misjach pokojowych.
Ośrodek powstanie na terenie byłej stołówki i kuchni Funduszu Wczasów Pracowniczych (obok popadającej w coraz większą ruinę willi Wielopolskiego), która została zbudowana w 1965 r. W szczytowym okresie obsługiwała nawet 3 tysiące wczasowiczów. Przez ponad 40 lat stołowali się tam goście przyjeżdżający do Spały. Od 2007 r. parterowy budynek zmienił przeznaczenie. Odbywały się tam konferencje (sala mogła pomieścić 200 osób). Organizowano też bale sylwestrowe i imprezy towarzyskie na mniejszą skalę. Jednak nieremontowany obiekt został wyeksploatowany do granic możliwości i od pewno czasu, już nikt do niego nie zaglądał.
Zdewastowany budynek kupiła od FWP firma SPA-ŁA-ZDRÓJ SC, której właścicielami są dwaj przedsiębiorcy z Opoczna, prowadzący dotychczas firmy związane z ochroną zdrowia. - W ciągu tego roku wykonaliśmy inwentaryzację oraz wykonaliśmy niezbędne ekspertyzy. Znaleźliśmy biuro projektowe, które spełniło nasze oczekiwania - wyjaśnia Marek Orciuch, współwłaściciel firmy.
Nowi właściciele rozebrali parterową kondygnację, w której mieściła się kiedyś stołówka z kuchnią a później sala konferencyjna i balowa. Pozostawili fundamenty, które zamierzają wykorzystać przy budowie nowego obiektu. - Jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji budowy. Zgodnie z planem, po uzyskaniu pozwoleń na budowę, już wiosną przyszłego roku chcielibyśmy ruszyć z tą inwestycją. Tempo prac budowlanych będzie zależało od tego czy uda na się pozyskać środki zewnętrzne. Będziemy chcieli skorzystać z pieniędzy unijnych, przewidzianych w perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to ośrodek będzie gotowy na wiosnę 2015 r. - zapewnia M. Orciuch.
Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze ?SPA-ŁA-ZDRÓJ? - tak będzie nazywał się ośrodek, w którym będzie leczonych 120 pensjonariuszy. W pokojach 1- lub 2-osobowych bądź apartamentach.
W ośrodku znajdzie pracę około 20 osób: lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, psychologów, terapeutów zajęciowych.
- Pensjonariuszami będą nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale też pacjenci wymagający rehabilitacji po ciężkich urazach wielonarządowych, po przebytych urazach narządów ruchu oraz chorobach naczyniowych mózgu. Nasza oferta będzie skierowana również do kadry wojskowej powracającej z misji pokojowych. Stawimy na aktywne formy rehabilitacji. W tym zakresie będziemy chcieli współpracować z Tomaszowskim Centrum Zdrowia oraz Centralnym Ośrodkiem Sportu w Spale, którego Olimpijskie Centrum Zdrowia ma doskonały sprzęt i świetnie wyszkoloną kadrę. Chcemy też współpracować z innymi spalskimi hotelami, czy pensjonatami, choćby w zakresie obsługi gastronomicznej. W swoim działaniu chcemy wykorzystać doświadczenia i wiedzę zdobytą w Wojskowym Instytucje Medycznym oraz Instytucie Stresu Bojowego w Warszawie - wyjaśnia M. Orciuch.
Spalski pensjonat będzie ofertą o wyższym poziomie, niż oferowany w Domach Pomocy Społecznej. Dlatego też klienci będą musieli się liczyć w większymi opłatami. Chętnych do korzystania z tak komfortowej oferty pewnie jednak nie zabraknie.
- W całej Europie jest coraz więcej takich ośrodków. Powstają również w Polsce np. w Ksawerowie pod Łodzią, czy ostatnio otwarty w Bliżynie, w województwie świętokrzyskim. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe. Ludzie pracujący całymi dniami mają coraz mniej czasu dla siebie i swoich najbliższych u progu jesieni życia. Do nich przede wszystkich będzie skierowana nasza oferta - mówi Marek Orciuch.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (1169) z dnia 14 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator