tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

SPECJALISTA NEUROLOG MARIA PIASTA*, ul. Rolna ...
czytaj dalej »

PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Zachwycona Inowłodzem

 Julia Kijowska
gościła w Inowłodzu
przy okazji projekcji filmu
z jej udziałem.


Julia Kijowska, wschodząca gwiazda polskiego kina, przyjechała do Inowłodza (w poniedziałek, 15 kwietnia). Po projekcji filmu "Miłość", w którym gra główną rolę, opowiadała widzom o kulisach pracy aktorskiej i fascynacji Inowłodzem. - Jestem zachwycona tą miejscowością. Cudowne widoki. Będę polecać innym, żeby przyjeżdżali tutaj - powiedziała aktorka.
Inowłódz został odkryty przez filmowców kilkadziesiąt lat temu. Tutaj były kręcone sceny do wielu polskich filmów i seriali m.in. "Popiołów", "Czterech pancernych i psa", "Pana Wołodyjowskiego", "Hubala", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".
Po latach dobre polskie kino znowu zagościło w Inwołodzu. Tym razem filmowcy nie przyjechali kręcić filmu, a pokazać już gotową produkcję. W ramach projektu "Polska Światłoczuła" (kina objazdowego po małym miejscowościach w całym kraju) odbyła się projekcja filmu "Miłość" w reżyserii Sławomira Fabickiego.
Obraz przedstawia poruszającą historię młodego małżeństwa: Marii (w tej roli Julia Kijowska) i Tomka (Marcin Dorociński). Mają dom, pracę, spodziewają się dziecka, ona robi karierę w urzędzie miasta. Wszystko się układa. Ich miłość zostaje jednak wystawiona na próbę, gdy Maria pada ofiarą gwałtu. Inspiracją do filmu był reportaż Lidii Ostałowskiej "To się stało mojej żonie" o seks-aferze w olsztyńskim ratuszu, w której prezydent miasta został oskarżony o molestowanie swojej pracownicy.
W filmie występują również: Adam Woronowicz (w roli prezydenta), Agata Kulesza, Dorota Kolak, Marian Dziędziel, Wojciech Mecwaldowski.
Film zyskał uznanie nie tylko polskich krytyków. W dniu projekcji w Inowłodzu reżyser odbierał główną nagrodę na festiwalu europejskim we włoskim Leece.
Reakcja inowłodzkiej publiczności też była bardzo pozytywna. - Jestem zachwycona. To zupełnie inne wrażenia i emocje niż w telewizji. Nie mam okazji zbyt często jeździć do kina. Wyjazd do Tomaszowa czy Łodzi to wyprawa na cały dzień. Pamiętam jak w latach 60., kiedy mieszkałam jeszcze w Koszalińskiem, kino objazdowe przyjeżdżało do małym miejscowości regularnie. Szkoda, że dzisiaj tak rzadko mieszkańcy wsi mają okazję oglądać filmy na dużym ekranie. Mam nadzieję, że kino niebawem znowu zawita do Inowłodza - mówi pani Danuta.
W Inowłodzu było kiedyś kino i to stacjonarne. - Właśnie w sali OSP, w której odbywał się seans. To były dawne czasy, lata 60.-70. - wspomina pani Teresa.
- Powrotu kina na stałe do Inowłodza pewnie szybko się nie doczekamy, ale dzięki takim projektom możemy przynajmniej raz na jakiś czas wybrać się do kina. Oby częściej do nas przyjeżdżało, tylko następnym razem może z nieco lżejszym repertuarem - dodaje pani Marta.
Odtwórczyni głównej roli Julia Kijowska (znana wcześniej z takich filmów jak: "W ciemności", "Drogówka"), w ostatnim dniach obywała małe tourne?e z "Miłością", właśnie w ramach projektu "Polska Światłoczuła". Przed wizytą w Inowłodzu, gościła również we Wschowej, Miasteczku Śląskim i Świątnikach Górnych. - Na kilka dni udało mi wyrwać ze stolicy i jestem zachwycona miejscowościami, które odwiedziłam. Inowłódz przywitał mnie pięknym słońcem i cudownymi plenerami. Jeździłam po okolicy w poszukiwaniu miodu, byłam też przy kościółku św. Idziego. Lasy, rzeka, chciałoby się tutaj zostać na dłużej. Trudno się dziwić, że tutejsze pejzaże zainspirowały filmowców. Na pewno będę wielką ambasadorką tego miejsca i będę zachęcać innych do przyjeżdżania do Inowłodza - powiedziała aktorka.
Podczas rozmowy z Kijowską publiczność była najbardziej zainteresowana małą, kilkumiesięczną dziewczynką, która gra rolę Ilonki (córki głównych bohaterów). - Właściwie to na planie było kilka dziewczynek. Najspokojniejsza była Joasia, która zasypiała, słysząc suszarkę do włosów. Ciągle się uśmiechała i spała. To ona zagrała w scenie chrztu - mówiła J. Kijowska.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (1187) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator