tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

GABINET pediatryczno-pneumonologiczno-alergologicz ...
czytaj dalej »

BIURO Podatkowe "Berry", księgi, ewidencje VAT, ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Zachęcali do kontrolowania ciśnienia krwi

 


O tym, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie, w tym regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia, przekonywały tomaszowian pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie. W ramach Światowego Dnia Zdrowia w czwartek, 11 kwietnia w markecie "Biedronka" zorganizowały punkt edukacyjno-diagnostyczny, gdzie każdy chętny mógł bezpłatnie zmierzyć sobie ciśnienie krwi i uzyskać informacje na temat zagrożeń spowodowanych jego podwyższonymi parametrami.
W ciągu dwóch godzin trwania akcji pod hasłem "Zdrowe bicie serca, zdrowe ciśnienie krwi" z badań skorzystało 40 osób. - Byli to głównie klienci sklepu, ale także ci, którzy dowiedzieli się o naszym przed-sięwzięciu z lokalnych mediów, głównie z TIT-u - mówi Dorota Ignasiak z PSSE, koordynująca akcję. - Okazało się, że tylko połowa badanych miała prawidłowe ciśnienie krwi. Część była w ogóle nieświadoma, że ma za wysokie ciśnienie i została skierowana do lekarza pierwszego kontaktu. Były także osoby, które mimo tego, że wiedziały o problemach z ciśnieniem, przyjmowały leki nieregularnie. Zostały one poinstruowane o zagrożeniu ich zdrowia, a nawet życia.
Zgłaszających się na badania uświadomiono, że nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego, bez względu na wiek. Powikłania związane z nieleczonym wysokim lub niskim ciśnieniem mogą między innymi spowodować zawał serca lub udar mózgu. Choroby te następują nagle i mogą być przyczyną śmierci, jeśli nie zostaną w porę rozpoznane. Wpływ na rozwój tych chorób ma przede wszystkim niezdrowy tryb życia (używki, palenie tytoniu nieracjonalne odżywianie, brak ruchu, życie w nieustannym stresie). A ewentualnym powikłaniom można w porę zapobiec.
Pracownicom sanepidu w akcji pomagały uczennice z Gimnazjum nr 2 pod opieką nauczycielki Wioletty Guść, które rozdawały klientom "Biedronki" ulotki informacyjne o szkodliwości palenia tytoniu oraz zachęcały do skorzystania z badań pomiaru ciśnienia krwi, a także Karolina Szewczyk z Grupy SIM PCK.
Kolejna akcja odbyła się we wtorek, 16 kwietnia w poradni "ALMED" przy ul. Piłsudskiego, gdzie zorganizowany został dodatkowy punkt pomiaru ciśnienia krwi.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (1187) z dnia 19 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator