tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

REMONTY kompleksowe tel ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Z ulicy do szkół

 Strażnik Joanna Nowak
prowadzi zajęcia z uczniami IIc w Szkole Podstawowej nr 1.


Straż Miejska zaangażowała się w profilaktyczne zajęcia z uczniami szkół podstawowych i gimnazjów. Dotrą do każdej placówki oświatowej nie tylko z tą akcją, ale wieloma innymi ambitnymi projektami. Zostały one zaczerpnięte od łódzkiej Straży Miejskiej podczas szkolenia i opracowane dla różnych przedziałów wiekowych. Choć początkowo prelekcje prowadził tylko st. insp. Wojciech Magiera, teraz najmłodszych będzie pouczać strażnik Joanna Nowak.
- Sama mam dwójkę dzieci i zawsze z nimi rozmawiam o zagrożeniach, jakie na nie czyhają – mówi. - Wiem jakie to ważne, dlatego cieszę się, że możemy przekazać wiedzę innym pociechom – dodaje.
Uczniom ze szkół podstawowych wyświetlane są krótkie filmy ze scenkami rodzajowymi. Najpierw przedstawiane są postawy jak nie powinny zachowywać się dzieci. Po tym strażnicy tłumaczą błędy i odpowiadają na pytania. Następnie puszczana jest dalsza część z odpowiednią reakcją. I tak najmłodsi uczą się m.in., że nie wolno otwierać drzwi do mieszkania obcym osobom, gdy przebywają same. Nieważne czy to jest np. hydraulik, czy nawet policjant. Nigdy nie przyjmować od nieznajomych słodyczy czy innych produktów spożywczych, które mogłyby zostać nasączone środkami odurzającymi. Oczywiście, mimo zaproszeń, nie wolno korzystać z podwózki samochodem. Nie godzić się na przenoszenie różnego rodzaju paczek, gdyż mogą one zawierać przedmioty pochodzące np. z kradzieży. Strażnicy poruszają również tematy trudne związane z „dobrym” i „złym” dotykiem i ogólnie z molestowaniem seksualnym. Ważne, aby dzieci wiedziały kiedy i kogo o takich przypadkach poinformować. Najmłodsi nie zawsze również zdają sobie sprawę z tego, że padają ofiarą tzw. fali lub wymuszeń.
- Oprócz tak ważnych problemów poruszamy tematy bezpieczeństwa w czasie zabaw lub na ulicy – mówi st. insp. Wojciech Magiera. - Posiłkujemy się przy tym nawet kolorowankami, w których dzieci np. muszą wskazać kolory sygnalizacji świetlnej. To nie wszystko. Choć niektórym wyda się to dziwne, uczymy jak odpowiednio nosić na szyi smycze z kluczami lub jak zachowywać się w momencie ataku psa.
Ponaddwugodzinne spotkanie kończy się podsumowaniem i przypomnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Uczniowie otrzymują książeczki „Straż Miejska nie tylko dzieciom” i „Przepisy ruchu drogowego”, z uwzględnieniem egzaminów na kartę rowerową.
Nieco odmienna tematyka poruszana jest w gimnazjach. Zawsze bez nauczycieli i obsługi szkolnej, by młodzież był szczera i otwarta. Pedagodzy, a takżestrażnicy przyznają jednak, że to ciężka młodzież. Między innymi dlatego program obejmuje zakres odpowiedzialności prawnej i karnej nieletnich i konsekwencje, jakie można ponieść przez swoje działanie. Uczniom tłumaczone są pojęcia demoralizacji, czynu karalnego, wykroczenia i przestępstwa. Najczęściej omawianymi problemami są kradzieże, paserstwo, dewastacja mienia, a także rozboje, bójki i pobicia. Ważnym omawianym elementem jest posiadanie, udostępnianie i zażywanie środków odurzających i znęcanie się psychiczne i fizyczne nad innymi osobami.
- Oprócz tego uświadamiamy gimnazjalistom, że podrabianie legitymacji szkolnych lub podpisu rodziców to również przestępstwo – mówi st. insp. Wojciech Magiera. - Często uczniowie reagują zdziwieniem, że niektóre omawiane czyny są karalne.
Warto podkreślić, że spotkania ze Strażą Miejską nie są nowością. W poprzednich latach również prowadzone były prelekcje, ale nie z takim rozmachem. - Chcemy przede wszystkim pomóc dzieciom, młodzieży i ich rodzicom – mówi Piotr Remisz, komendant tomaszowskiej SM. - A także uświadomić społeczeństwu, że nie działamy tylko na ulicy. Pomaga nam w tym również miasto, które przekazało nam do tego celu laptopa z rzutnikiem i pieniądze na artykuły dydaktyczne.
Straż Miejska na tych działaniach nie poprzestanie. Na zimowiskach będą prowadzone dodatkowe profilaktyczne zajęcia pod hasłami „Stop agresji i przemocy”, „Dziecko i ruch drogowy”, „Bezpieczeństwo w sieci internetowej”. Niewykluczone, że do zajęć zostanie zaproszony policjant z psem. Wraz z Wydziałem Inżyniera Miasta zorganizowane zostanie spotkanie proekologiczne połączone z konkursem plastycznym i biegiem na orientację. Planowana jest też majowa impreza w parku miejskim.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (1017) z dnia 22 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator