tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
REMONTY, KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, glazura, ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »

SPECJALISTA NEUROLOG MARIA PIASTA, ul. Rolna ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Z pancernymi nad Pilicą

 
Tomaszów w telewizyjnej ?jedynce?

Nieczęsto zdarza się prezentowanie Tomaszowa i jego okolic w ogólnopolskiej telewizji. Do takiego występu doszło w minioną niedzielę i to w cieszącym się ogromną oglądalnością głównym wydaniu ?Wiadomości? na antenie TVP 1. Widzowie z całej Polski mogli przenieść się na krótko do naszego miasta i jego okolic za sprawą telewizyjnego reportażu red. Joanny Goszcz poświęconego przypadającemu właśnie 45-leciu kultowego serialu ?Czterej pancerni i pies?.
Wiosną 1968 r. ekipa filmowa ulokowała się w Spale. Zarówno tutaj, jak też w pobliskim Teofilowie, Inowłodzu i Poświętnem, a także w Ujeździe znaleziono znakomite plenery do realizacji ośmiu odcinków ?Czterech pancernych?. Wiele zdjęć nakręcono również w naszym mieście, m.in. przy moście kolejowym na Pilicy, na przystaniach wioślarskich oraz w kopalni ?Biała Góra? i obok małych grot. W tym ostatnim miejscu odtwarzano pamiętne sceny z forsowania Odry przy udziale słynnego czołgu ?Rudy 102? i jego dzielnej załogi. Również tutaj wbijała ona historyczny słup graniczny nad Odrą, w roli której wystąpiła właśnie Pilica.
Trwającej przez pół roku pracy ekipy filmowej towarzyszyło ogromne zainteresowanie miłośników serialu. Do miejsc kręcenia kolejnych zdjęć nieustannie ciągnęły tłumy ciekawskich, wśród których wiodły prym zwłaszcza liczne fanki Janka Kosa, granego przez młodziutkiego Janusza Gajosa.
Mieszkańców Tomaszowa i okolicznych miejscowości zaangażowano do roli statystów. Wielu do tej pory przechowuje fotografie i inne pamiątki z tego okresu. Co zastanawiające, pomimo ogromnej konkurencji filmów realizowanych w nowoczesnych technologiach, przygody załogi ?Rudego? i psa Szarika są do dzisiaj chętnie oglądane przez kolejne roczniki najmłodszych.
Z wielkim zaciekawieniem oglądają oni pamiątki po realizacji tego serialu w nadpilickich plenerach gromadzone przez Skansen Rzeki Pilicy. Oczywiście, największą atrakcją jest znajdujący się w skansenie autentyczny czołg T-34/85 - taki sam jak występujący w serialu.
Rychło stał się on celem regularnych wizyt składanych skansenowi przez zagorzałych miłośników kultowego serialu - członków ogólnopolskiego Stowarzyszenia ?Klub Pancernych?. Poznają oni tutaj wszystkie tajniki ?Rudego?, przeprowadzając przy nim również bieżące naprawy i zabiegi konserwacyjne. Wielką nagrodą za tę pracę jest dla klubowiczów możliwość odbycia przejażdżki ukochanym czołgiem po skansenowym poligonie, rzecz jasna w oryginalnych kombinezonach i hełmofonach pancerniackich.
Kolejnym efektem współpracy tomaszowskiego skansenu z tym klubem stało się opracowanie ?Szlaku Czterech Pancernych?, przebiegającego przez miejsca, w których 43 lata temu kręcono zdjęcia do drugiej części serialu. Wcześniej taki szlak urządziły wraz ze wspomnianym klubem władze Żagania, czyniąc z niego, a także z tworzonego tam obecnie Muzeum Czterech Pancernych, wręcz główny produkt turystyczny miasta. W naszym skansenie, póki co, stanęła plansza z mapą i archiwalnymi zdjęciami.
Właśnie o tych i innych przejawach niezwykłej żywotności serialu ?Czterej pancerni i pies?, o jego trwałych śladach w Tomaszowie, Żaganiu i Bydgoszczy, a także o jego współczesnych fanach i naśladowcach mówił reportaż w niedzielnych ?Wiadomościach?. Z satysfakcją należy podkreślić, że zdecydowanie najwięcej miejsca poświęcono w nim właśnie naszemu miastu i jego okolicom. Co więcej, rozszerzoną wersję tego materiału pokazano w emitowanym przez TVP 1 następnego dnia rano popularnym programie ?Kawa czy herbata?. Ustami prezenterki telewizyjnej Beaty Chmielowskiej zaproszono telewidzów do Tomaszowa, jako miasta przyjaznego ludziom ?pozytywnie zakręconym? - takim, jak wspomniani wcześniej miłośnicy serialu o czterech pancerniakach i ich psie.


K.A.   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (1095) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator