tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

WYWÓZ NIECZYSTOŚCI płynnych i stałych, Firma ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Wzrosły opłaty za rejestrację samochodów

 

W drugiej połowie lutego weszły w życie trzy nowe rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczące zmian: wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdu, w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach, a także w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
Ministerstwo motywuje swoje decyzje faktem, że opłat za wydanie dokumentów związanych z rejestracją pojazdów nie zmieniano od 2004 r., a za wydanie prawa jazdy od 2002 r. Podwyżka została ustalona na podstawie średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w wyżej wymienionych latach oraz prognozy tego wskaźnika w ubiegłym roku. I tak opłaty za dokumenty związane z rejestracją pojazdów są wyższe o 13 procent, a za prawo jazdy o 20 procent w stosunku do dotychczasowych.
Co to oznacza w praktyce dla kierowców? Za wydanie dowodu rejestracyjnego trzeba obecnie zapłacić 54 zł (zamiast 48 zł), za komplet nalepek legalizacyjnych 12,50 zł (zamiast 11 zł), za nalepkę kontrolną - 18,50 zł (wcześniej 16,50 zł), za czasowe pozwolenie przy czasowej rejestracji pojazdu z urzędu - 13,50 zł (wcześnie 12 zł), a za czasowe pozwolenie na wniosek właściciela pojazdu - 18,50 zł (wcześniej 16,50 zł).
Także przyszli kierowcy będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni przy odbiorze prawa jazdy. Opłata z dotychczasowych 70 zł wzrosła do 84 zł. Podniesiono również kwotę pobieraną za wydanie międzynarodowego prawa jazdy z 25 zł na 30 zł. Na pocieszenie są w tych zapisach (dokładnie w zmianach do rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów z dnia 28 grudnia 2009 r.) także pozytywne zmiany dla kierowców, którzy planują zakup auta poza granicami kraju. Niestety tylko dla tych, którzy dokonają zakupu na terenie Szwajcarii, w jednym z państw członkowskich UE bądź Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), gdzie obowiązuje dyrektywa 1999/37/WE z 29 kwietnia 1999 r., ujednolicająca formę i treść dowodów rejestracyjnych poprzez wprowadzenie kodów ułatwiających zrozumienie tych dokumentów bez względu na język, w jakim zostały wypełnione. Dzięki temu zharmonizowana część dowodu rejestracyjnego została zwolniona z obowiązku przedłożenia tłumaczenia na język polski. W praktyce będzie można zaoszczędzić do kilkudziesięciu złotych na usługach tłumacza przysięgłego.
Dobrą wiadomością jest też ta, że nie uległy zmianie opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych. Standardowe tablice nadal będą kosztowały 80 zł, a indywidualne (ze specjalnym napisem czy wybranym numerem) - 1 tys. zł.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator