tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Wyrok za nieprawdziwe oświadczenie

 

Sąd Rejonowy w Tomaszowie Maz. uznał 20 czerwca br., że Wojciech Głowacki, radny gminy Lubochnia poprzedniej i obecnej kadencji, od roku 2006 składał nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Zgodnie z art. 271 kk grozi za to pozbawienie wolności od 3 miesięcy do lat 5. W. Głowacki został skazany za trzy przestępstwa łącznie na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Radny Głowacki zapowiedział apelację.
W Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób ma obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Ten obowiązek dotyczy również radnych samorządów wszystkich szczebli. Niezłożenie oświadczenia lub napisanie w nim nieprawdy grozi odpowiedzialnością karną.
W październiku 2008 roku Urząd Skarbowy w Tomaszowie poinformował samorząd gminy w Lubochni, że radny Głowacki zataił w swoim oświadczeniu nieruchomości rolne kupione notarialnie w listopadzie 2005 roku i sierpniu 2006 roku. Pominął również działkę, którą dostał w darowiźnie w grudniu 2007 roku. Przychód i dochód określił jedną kwotą. Unikał sporządzenia korekty do swojego oświadczenia, naruszając tym samym przepisy ustawy samorządowej. Ten sam dokument wskazywał błędy popełnione w oświadczeniach złożonych przez kilku innych radnych, którzy bezzwłocznie dokonali poprawek - wyjaśnia Maciej Kamyk, przewodniczący Rady Gminy poprzedniej kadencji. W kwietniu 2009 roku, po otrzymaniu nominacji na przewodniczącego samorządu, skierował do prokuratury i Urzędu Kontroli Skarbowej doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura przeprowadziła dochodzenie, postawiła radnemu zarzut wykazania nieprawdy i skierowała sprawę do sądu.
Pierwsza rozprawa odbyła się 8 marca 2010 roku, lecz sąd zbierał się w tej sprawie na sześciu posiedzeniach: 10 maja, 15 sierpnia, 14 paździenika oraz 17 stycznia i 25 marca br. Wojciech Głowacki unikał stawiania się w sądzie. Jego obrońca przedstawiał zwolnienia lekarskie lub usprawiedliwienia swojego klienta.
- Odwlekanie udziału w postępowaniu nie zmieni sytuacji prawnej. Osoba łamiąca prawo musi być świadoma odpowiedzialności za popełnione czyny. Bez względu czy będzie radnym gminy, czy nie. Sprawiedliwości stanie się zadość nawet wówczas, kiedy zostanie wybrany na kolejną kadencję przed wydaniem orzeczenia sądowego - wyjaśniał nam w ubiegłym roku Jacek Gmaj, prezes Sądu Rejonowego w Tomaszowie.
20 czerwca został ogłoszony wyrok. Wojchciech Głowacki został uznany winnym złożenia nieprawdziwego oświadczenia majątkowego. Jeśli dojdzie do złożenia apelacji, w drugiej instancji sprawę będzie badał Sąd Okręgowy. Jeżeli podtrzyma wyrok skazujący, Wojciech Głowacki straci mandat radnego. Nie będzie mógł również startować w kolejnych wyborach samorządowych.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 27 (1094) z dnia 8 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator