tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

UROLOG SPECJALISTA DR N. MED. K. DĄBROWSKI. USG. ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Wszyscy się skompromitowali

 

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej stała się rzecz niesłychana. Przygotowana od pół roku uchwała w sprawie przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla terenów pod galerię Mazovia, nie została przez radnych przyjęta, mimo że wszystko wskazywało, że tak się właśnie stanie, bo opozycja jest zbyt słaba, by zablokować uchwałę.
Wniosek radnego Adama Iwanickiego, by z projektu uchwały usunąć zapis o możliwości podziału terenu na działki powyżej 3 tys. mkw. wywołał konsternację. Wszyscy sięgnęli po treść uchwały, nikt nie pamiętał, czy pół roku temu, gdy pod koniec maja podejmowano już tę samą uchwałę (uchyloną w lipcu przez wojewodę), był zapis o podziale działek, czy nie. Architekt miejski, która pracuje w Urzędzie Miasta zaledwie od maja twierdzi, że zapis musiał być. Wprowadzony przez urbanistów, zgodnie z ustawą, która nakazuje, by mpzp zawierał szczegółowe warunki i zasady scalania i podziału na terenie objętym przez plan. Część radnych twierdzi, że w poprzedniej wersji mpzp takiego zapisu nie było. Inni przyznają, że tego nie wiedzą, bo po prostu nie czytali uchwały lub nie pamiętali jej treści. Prezydent Zagozdon też nie pamiętał, czy zapis jest nowy, czy już był. W piątek, w trakcie sesji, nie uzyskał w tej sprawie jednoznacznego wyjaśnienia od swoich urzędników.
Zgoda na podział działek na terenie należącym już do firmy, która zamierzała stawiać galerię, może, zdaniem wielu, oznaczać, że właściciel zamiast budować, podzieli teren i sprzeda działki, na których mogą powstać m.in. blaszaki, którymi tak straszy radny Węgrzynowski.
Kto i kiedy wprowadził zapis o możliwości dzielenia terenu na mniejsze działki? Z pewnością zrobili to urbaniści z „Autorskiej pracowni architektury i planowania przestrzennego”, która wyłoniona została w drodze przetargu w listopadzie ubiegłego roku do sporządzenia mpzp. Pytanie, kiedy i czy w myśl przepisów, czy raczej pod wpływem nacisków, a jeśli tak to czyich? Dlaczego nie wie tego prezydent? Czy dlatego, że nonszalancko traktuje jeden z najważniejszych na tę chwilę aktów prawa miejscowego, czy też został wprowadzony w błąd, a jeśli tak, to przez kogo? Dlaczego odpowiedzialni za przygotowywanie treści uchwał urzędnicy nie są w stanie natychmiast, jednoznacznie wyjaśnić sprawy? Dlaczego, prócz dwóch radnych, którzy żywotnie zainteresowani są, by żaden nowy obiekt handlowy w mieście nie powstawał, reszta nie zna treści projektów uchwał? Jak w tej sytuacji zachowają się właściciele firmy Star City? Będą dalej czekać na plan? A może już wcześniej podjęli decyzję w sprawie tomaszowskiej inwestycji i kolejna nasza wpadka jest im na rękę?
I czy uzyskamy kiedyś odpowiedzi na te pytania?

PS
Niezależnie od tego, jak dalece można sprawę planu pod przyszłą, a może już niedoszłą, galerię Mazovia zagmatwać i skompromitować, twierdzenie, że jej pobudowanie oznacza w niedalekiej przyszłości bankructwo miasta jest głupotą i demagogią. Czy komuś się to podoba, czy nie ludzie, zwłaszcza młodzi ludzie, zmienili styl robienia zakupów. To jest rytuał, rozrywka, obyczaj. Tak jak nowo powstające fabryki nie mają już nic wspólnego z tym, jak budowano Wistom, Tomtex, Mazovię, tak na zakupy garniemy się do handlowych centrów, omijając ciasne, zapchane sklepiki z niezadowoloną ekspedientką rozklapioną za ladą. Odwrotu nie ma, chyba, że cały świat przesteruje się na inną filozofię bytowania. Czy będziemy mieć w mieście galerię handlową, czy też nie, Tomaszów już i tak wystarczająco odstaje od średniej krajowej.


Agnieszka Łuczak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (1014) z dnia 24 Grudnia 2009r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator