tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

Zatrudnimy serwisantów instalacji:
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Opinie

 Wsparcie dla potrzebujących

 

W związku z artykułem pt. „Wsparcie… dla wybranych?” opublikowanym w TIT nr 9 (1024), pragnę zabrać głos w sprawie okoliczności w nim przedstawionych.
Zasady projektu „Wsparcie”, finansowanego z funduszy Unii Europejskiej zmuszają nas do dokonywania wstępnej rekrutacji wśród klientów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oczywiście, chcielibyśmy zapewnić udział w projekcie wszystkim naszym klientom, ale ze względu na zmniejszoną kwotę dotacji musimy ograniczać liczbę osób, które włączamy w działania projektu. W tym roku, w pierwszej kolejności pomoc tę kierujemy do osób, które w poprzednich latach nie korzystały ze szkoleń. Dlatego też w opisanym przypadku, zmuszeni byliśmy odmówić udziału w kolejnym szkoleniu organizowanym w ramach projektu, gdyż osoba ta uczestniczyła już w projekcie w ubiegłym roku.
W artykule poruszono też kwestię szkolenia na wózki widłowe, pragnę więc wyjaśnić, że zostało ono przeprowadzone zgodnie z ustalonymi wymogami. Wszyscy uczestnicy (w tym klient, którego historię opisano) przed rozpoczęciem szkolenia został skierowany do lekarza medycyny pracy oraz uzyskał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy w tym zawodzie. Standardy szkolenia nie obejmują przy tego rodzaju kursach przeprowadzania specjalistycznych „psychotestów”. Według naszej wiedzy inni uczestnicy ubiegłorocznego szkolenia podjęli pracę w tym zawodzie, bez wymogu składania specjalnych testów psychologicznych. Trudno zrozumieć dlaczego pracodawca, do którego trafił klient postawił takie żądanie. Poza tym, pracodawca przyjmujący pracownika ma obowiązek skierować go na badania niezbędne w danych warunkach zatrudnienia.
Najistotniejsze jest jednak to, że klient którego historię opisano w artykule ostatecznie trafił na poszukiwane szkolenie, czyli prawo jazdy kategorii D. Mimo iż MOPS nie miał możliwości samodzielnego przeprowadzenia kursu - klient nie został pozostawiony bez wsparcia. Zawsze staramy się pomóc w odnalezieniu rozwiązania w takiej sytuacji. Udzielone wsparcie polegało na poszukiwaniu innych instytucji prowadzących tego rodzaju kursy. W ramach współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, klient został skierowany na kurs prawa jazdy kategorii D organizowany przez tę instytucję.
Liczę, że powyższe wyjaśnienia pozwolą lepiej zrozumieć zasady działania projektu „Wsparcie”. Jego realizacja w poprzednich latach przyniosła wiele pozytywnych efektów i zmian w życiu naszych klientów. Publiczne przedstawianie pojedynczych przypadków w negatywnym świetle może rzutować na taki odbiór wszystkich działań, a w efekcie przynieść ryzyko ograniczenia dotacji w przyszłości. Tym bardziej, gdy określone aspekty projektu przedstawiane są nie do końca rzetelnie, jak np. sprawa tzw. „gadżetów” wydawanych uczestnikom, których zakup jest obowiązkowym elementem każdego projektu finansowanego ze środków UE i nie stanowi to wymysłu realizatora projektu.

Jolanta Szustorowska
dyrektorka MOPS


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 11 (1025) z dnia 18 Marca 2010r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator