tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

Zatrudnimy serwisantów instalacji:
czytaj dalej »
 
Kultura

 Wiosenny konkurs piosenki za nami

 
W minionym tygodniu nasze miasto odwiedzili młodzi utalentowani wokaliści z całej Polski. Przyjechali na finał 47. edycji Ogólnopolskiego Integracyjnego Konkursu Piosenki Dziecięcej "Tomaszowska Wiosna", który jest rówieśnikiem opolskiego festiwalu piosenki. Co roku towarzyszy mu niepowtarzalna atmosfera i mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów.


Laureaci kategorii kl. 0-III i 6-13 lat. Pośrodku (z pamiątkową płytką)
Weronika Młynarczyk z Przedszkola nr 7, zdobywczyni pierwszego miejsca.


"Tomaszowska Wiosna" od kilku edycji odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Co roku przyciąga do Tomaszowa dzieci i młodzież z całej Polski. Nie inaczej było i tym razem. Wykonawcy przyjechali m.in. z: Kielc, Elbląga, Częstochowy, Płocka, Łodzi, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia, Radomska, Aleksandrowa Łódzkiego, Piotrkowa Tryb., Bełchatowa i wielu jeszcze innych, mniejszych miejscowości. Nie zabrakło oczywiście reprezentantów naszego powiatu, wyłonionych w trakcie kwietniowych eliminacji miejsko-powiatowych, czyli "Tomaszowskiego Przedwiośnia".
- Nasz festiwal to święto dla wszystkich, którzy kochają śpiewać i uwielbiają dobrą zabawę. Jest też formą integracji. Co roku bierze w nim udział duża grupa osób niepełnosprawnych - mówi Tomasz Zdonek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, placówki, która od początku istnienia konkursu jest jego organizatorem. - Myślę, że tym razem wszyscy nagrodzeni byli wyjątkowo zadowoleni, bo oprócz wspaniałych nagród otrzymali pamiątkowe płytki wykonane przez Ceramikę Paradyż według projektu naszej plastyczki Barbary Jankowskiej.
Niespodzianką tej edycji była piosenka o "Tomaszowskiej Wiośnie" skomponowana i wykonana przez przedstawicielki tegorocznego jury - Kasię Łaską i Iwonę Kmiecik, dziś uznane wokalistki pochodzące z naszego miasta, które swoje pierwsze kroki w muzycznym świecie stawiały m.in. podczas tomaszowskiego festiwalu. - Mam nadzieję, że utwór ten zostanie przez nie nagrany i będzie promował "Tomaszowską Wiosnę" w całej Polsce. Niestety z powodu zobowiązań zawodowych nie przyjechała Iza Kuna, która miała poprowadzić warsztaty dla wokalistów, ale obiecała nam, że jeśli będą chętni, zrobi to w innym terminie - dodaje T. Zdonek.
Finałowe przesłuchania odbyły się w czwartek, 16 maja w Ośrodku Kultury "Tkacz". Wzięło w nich udział ponad 80 podmiotów wykonawczych, czyli solistów, duetów i zespołów. Tomaszów i powiat reprezentowali przedstawiciele gospodarzy, czyli MDK, przedszkoli nr 2, 7, 9, 11, 20 oraz prywatnego "Promyczka", szkół podstawowych nr 12, 13, 14, Zespołu Szkół nr 4, I LO, zespołów szkół w Wiadernie i Ujeździe, SP w Glinniku, OK "Tkacz", GOK w Rzeczycy, Klubu Wojskowego 25. BKPow. w Nowym Glinniku, WTZ przy Fundacji Społecznej "Razem".
Uczestnicy konkursu oceniani byli w różnych kategoriach wiekowych przez jury dorosłe i młodzieżowe, które pod uwagę brały różne aspekty wokalnych prezentacji. - Scena rządzi się swoimi prawami - mówi Katarzyna Łaska, jedna z jurorek. - Niektórzy o tym zapominali i do swojego występu nie przykładali należytej wagi. Równie ważne jak poprawne, czyste emisyjnie wykonanie piosenki jest wrażenie estetyczne odbiorcy. Brak ruchu scenicznego czy nieodpowiedni strój wpływają na jego obniżenie i wykonawca traci cenne punkty. Nie wszyscy potrafili też pracować z mikrofonem. Ale najwięcej uwag mieliśmy do odpowiedniego doboru repertuaru do wieku uczestników, mało też pojawiało się nowych, świeżych utworów. Większość to już klasyki. Ale mimo tego poziom tegorocznego festiwalu był wysoki i przy przyznawaniu nagród trochę się spieraliśmy.
Ostatecznie jury w składzie: wokalistki Katarzyna Łaska i Iwona Kmiecik oraz Anna Zdonek, wicedyrektorka Państwowej Szkoły Muzycznej w Tomaszowie i Kuba Kącki nagrody Grand Prix postanowiło przyznać Patrycji Adamskiej reprezentującej Klub Wojskowy 25. BKPow. z Nowego Glinnika oraz zespołowi "Perełki" z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji Społecznej "Razem" w Tomaszowie Maz. Swoją nagrodę Grand Prix przyznało też jury młodzieżowe. Trafiła ona do Moniki Mioduszewskiej z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi.
Pierwsze nagrody wyśpiewali: Weronika Młynarczyk z Przedszkola nr 7 w Tomaszowie Maz., Gabriela Asante (Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach), Fryderyk Krajewski (Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu), Maja Czerniak (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piotrkowie Tryb.), Jacek Uchański (zgłoszenie indywidualne) i Kacper Andrzejewski (Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi).
Wśród nagrodzonych tomaszowian w poszczególnych kategoriach wiekowych znaleźli się jeszcze: na drugim miejscu - Jakub Robak (SP 13), Adam Wiączek (SP 12) i Jagoda Jasnowska (Klub Wojskowy w Nowym Glinniku), a na miejscu trzecim - Filip Gotycki (SP 12), Maksymilian Miszczyk (Ośrodek Kultury "Tkacz"), Katarzyna Skoneczna (Młodzieżowy Dom Kultury) i Dominika Warsicka (Klub Wojskowy w Nowym Glinniku). Wyróżniono też: zespół wokalny "Gwiazdeczki" (MDK), Wiktorię Jankowską (Przedszkole nr 20), Wiktorię Pongowską (zgłoszenie indywidualne) i Antoninę Zając (Przedszkole nr 7).
Dwójkę swoich faworytów wybrał też poseł Marcin Witko, który ufundował im wycieczkę do Brukseli. Wśród nich znalazła się laureatka nagrody Grand Prix Patrycja Adamska.
Wszystkich nagrodzonych można było usłyszeć podczas koncertu laureatów, który odbył się w OK "Tkacz" w piątek, 17 maja.
Patrycja Adamska

Katarzyna Skoneczna, Dominika Warsicka, Jagoda Jasnowska


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1192) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator