Sport

Warczyk w Tour de Pologne

Kolarstwo w tomaszowskim Starcie

Dorota Warczyk z trenerem Zbigniewem Dziurdziem.

Blisko 700 kolarzy wystartowało w Tour de Pologne Amatorów. Na trasie z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej jechali między innymi mistrzowie świata Ryszard Szurkowski, prezes PZKol i Włoch Francesco Moser. Wśród pań najlepszą okazała się Dorota Warczyk z LKK Start.

Amatorzy rywalizowali na dwóch trasach. Pierwsza, 20-kilometrowa, nazwana była Fitness i wiodła dolinami. Druga Sport miała 45 kilometrów i była z dwoma niezwykle trudnymi podjazdami pod Sierockie i Gliczarów. Amatorzy pokonali więc góry, po których kilka godzin później jechali profesjonaliści w 67. Tour de Pologne UCI ProTour.
Na trasie Sport najlepszy okazał się Artur Kozak z BSK Miód Kozacki. Wśród kobiet triumfowała Dorota Warczyk (Ludowy Klub Kolarski Start Tomaszów, przed Izabelą Dominiak (Wrocław) i Małgorzatą Kolbusz (PGNiG Bike Team).
Słynny Francesco Moser zwyciężył w kategorii wiekowej M-6 (powyżej 50 lat), a w kategorii M-5 (powyżej 60 lat) trzecie miejsce zajął Ryszard Szurkowski. Prezes PZKol był bardzo zadowolony z występu, choć najtrudniejszy podjazd musial pokonać pieszo.
W wyścigu Fitness najlepsi byli Justyna Kwiecińska (Wałbrzych) i Mikołaj Gutek (Puchaczów). Wyścig zamknęła, dojeżdżając do mety jako ostatnia Ewa Błaszczyk, założycielka fundacji „Akogo?”, dla której przekazany został cały dochód z tej imprezy.
– Pierwsze zawody dla amatorów były bardzo udane – mówił dyrektor Tour de Pologne, Czesław Lang. – Takie wyścigi odbywają się podczas Tour de France. Gdy oni zaczynali, na starcie stanęło około tysiąca osób. Myślę, ze za kilka lat i u nas będzie startować znacznie więcej kolarzy.
Tour de Pologne Amatorów to, obok Nutella Minitour de Pologne (dla najmłodszych), wspaniała promocja kolarstwa w naszym kraju.
W niedzielę ekipa LKK Start pojechała na zawody o Grand Prix Myślenic w kolarstwie górskim MTB. Tomaszowianie wypadli nieźle, a szczególnie dobrze zaprezentowali się juniorka i juniorzy. Karolina Wojtaszczyk wyścigu open finiszowała na siódmym miejscu, co dało jej drugą pozycję wśród dziewczyn.
Tomaszowianka jest wiceliderką challenge’u PZKol w 2010. Jej dobre występy zaskutkowały powołaniem do kadry narodowej juniorek. Karolina będzie miała okazję podglądać na treningach najlepsze polskie kolarki łącznie z wicemistrzynią olimpijską Mają Włoszczowską. Juniorki są bowiem na zgrupowaniach razem z seniorkami.
Wśród juniorów Damian Szulc minął linię mety jako trzeci, a Mateusz Szymański był jedenasty. Na tej samej pozycji uplasował się junior młodszy Mateusz Flegiel. Młodzik Dawid Tomasik był piętnasty.
W zmaganiach elity pań Dorota Warczyk finiszowała jako piąta. W końcówce wyścigu znać o sobie dały trudy startu w Tour de Pologne. Zwyciężyła kadrowiczka Anna Szafraniec.
– Za nami kolejny weekend dobrych startów – mówi trener Zbigniew Dziurdź. – Szczególnie cieszy postawa Wojtaszczyk, która w naszej ekipy zrobiła największe postępy. Jej ciężka praca zaczyna przynosić skutki, a objęcie szkoleniem centralnym powinno zaowocować coraz lepszymi wynikami.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (1047) z dnia 13 Sierpnia 2010r.