tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

DIETA dr. J. Kwaśniewskiego, żywienie optymalne, ...
czytaj dalej »
 
Zdarzenia

 Wandale ruszyli w miasto

 Efekt zniszczeń wandali - połamane ławki przy rondzie Andersa.Urwane kosze, zniszczone ławki, połamane młode drzewka - taki widok w Tomaszowie już nikogo nie dziwi. To nasza smutna rzeczywistość. Jednak wiosną, porażeni pierwszymi promieniami słońca, wandale ze zwiększoną energią ruszają w miasto.

Pierwsze efekty chuligańskich wybryków już widać. Ulubionym miejscem wandali stały się Niebieskie Źródła. Kiedyś ich najciekawszym zajęciem było wyrywanie koszy i wrzucanie ich do wody. Teraz wymyślili sobie nową rozrywkę - łamanie listew w ławkach. - Ostatnio wymieniliśmy osiem takich elementów, ale zniszczenia ciągle się powtarzają - mówi Agata Łęczycka z Wydziału Inżyniera Miasta.
Wymiana jednej listwy to koszt około 28 złotych. Tylko w ubiegłym roku miasto wydało na ten cel 1.468 zł. Dodatkowe pieniądze, 4.221 zł, poszły na konserwację ławek, a 1.286 zł na naprawę koszy, tablic edukacyjnych i informacyjnych na terenach zielonych w mieście.
Łącznie prawie 7 tys. zł.
- To jest walka z wiatrakami. Wymieniamy, a wandale znowu niszczą. Niestety część mieszkańców miasta jest pod tym względem niereformowalna. Trudno znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. Co roku jest to samo. Myślę, że nawet betonowe zamienniki stałyby się łupem chuliganów. Wszystko potrafią zniszczyć - załamuje ręce A. Łęczycka.
Podobny problem mają urzędnicy Zarządu Dróg Powiatowych, którzy również dbają o elementy małej architektury w mieście. Ostatnio wandale zniszczyli ławki na skwerze przy rondzie Andersa. - Jednej z nich nie da się już naprawić. Chuligani połamali wszystkie listwy, ale również elementy metalowe. Nowa będzie kosztować około 600-700 złotych (większa kosztuje nawet ponad tysiąc złotych). Uszkodzonych w tym miejscu zostało jeszcze kilka innych ławek, w których trzeba wymienić listwy - wyjaśnia Elżbieta Rudzka z ZDP.
Łupem tomaszowskich wandali padają też kubły na śmieci oraz młode drzewka, świeżo posadzone przy drogach. - Wyrwane i rzucone na ulicę lub chodnik kosze to niestety nie jest rzadki widok. Często zdarzają się również połamane drzewka, a nawet okalające je paliki. Ze skutkami wandalizmu najczęściej zmagamy się na ul. św. Antoniego, al. Piłsudskiego, na terenach zielonych od ul. Majowej w stronę rzeki Wolbórki oraz przy ul. Spalskiej, gdzie ostatnio zostały zniszczone nowe nasadzenia. Trudno powiedzieć, ile wydajemy rocznie na naprawę zniszczonych koszy, ławek czy palików. Staramy się to robić własnymi siłami i materiałem, którym dysponujemy - mówi E. Rudzka.
Wandale czują się bezkarni i nie boją się nikogo. Niszczą, co popadnie, a przechodnie nie reagują. W trosce o własne zdrowie a nawet życie, wolą po prostu nie zwracać na to uwagi i spokojnie pójść dalej.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 10 (1181) z dnia 8 Marca 2013r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator